Jeho výstavba má začít nejpozději začátkem příštího roku a nebude poslední. Na pátek 18. prosince plánuje otevření obchodní centrum, které vyrostlo namísto haly Brandlova.

„Na jaře k tomuto Penny Marketu přibude ještě prodejna elektro. Další dvě lokality, kde by měla vzniknout dvě obchodní centra, jsou směrem na Svatobořice-Mistřín. První zóna je pod Domovem Horizont a Centrem služeb pro seniory, kde jsme již vydali povolení na stavbu obchodního centra Kaufland. Počítá se s tím, že pokud nezačnou základové práce letos, určitě v příštím roce tak, aby do prázdnin molo být centrum otevřeno,“ uvedl starosta Kyjova František Lukl.

V jednání je ještě jedno obchodní centrum, a to v lokalitě Traktorka. Součástí nového centra bude i stávající Dům koberců, směrem na Svatobořice-Mistřín.

Tady půjde spíše o centrum zaměřené průmyslově.

„Pro drtivou většinu staveb obchodního centra jsme nabídli pozemky ve vlastnictví města, které jsme měli k tomuto účelu zceleny. Dbáme na to, aby tato výstavba byla jak z hlediska architektonického, tak i prostorového efektivní a vhodná,“ uvedl starosta.

Nájem bude stejný

Přímý finanční dopad z provozování těchto obchodních center podle něj město nemá. Pomoci může jen v zaměstnanosti, případně v tržbách lidí, kteří kvůli nim do Kyjova přijedou a utratí i v dalších obchodech.

Některým ale zase tržby ubudou, protože se jim zákazníci se přesunou do nových obchodů.

I proto se podle starosty Kyjova městská rada zavázala, že obchodníkům na náměstí, kteří své živnosti provozují v městských prostorech, v příštím roce nezvýší nájemné.