„Máme hotových asi dvě stě padesát z šesti set padesáti hektarů u ozimé pšenice," řekl ředitel čejkovické společnosti Zemědělská Tomáš Martinec. Výnos si ale zatím pochvaluje, u potravinářské pšenice se pohybuje kolem osmi tun na hektar.

Někteří sedláci museli práci nechat i na týden či osm dní. Dalším problémem byly také chybějící kombajny. Ty totiž jely na službu na Slovensko, kde však také pršelo. Nabraly tak zpoždění.

Vydatné deště mají vliv i na kvalitu pšenice. Zatím se dále drží nad hranicí, která je vhodná pro potravinářství. „Kvalita se s každým deštěm pomalu snižuje," sdělil agronom strážovického Zemagra Michal Malík. Tento podnik z hektaru sklidí asi devět tun sladovnického ozimého i hybridního ječmene, očekává vyšší výnosy pšenice. Dařilo se i u řepky.

Velkou neznámou jsou zatím pro zemědělce výkupní ceny. Největší výkupna, společnost Navos, je sdělí nejdříve v září. „Máme prodávat, ale nevíme za kolik. Cena se určí, až se vše navozí do skladů, což je postavené na hlavu," zhodnotil předseda Zemědělského družstva Veselan Karel Janík. Veselan má pšenici sklizenou z pětašedesáti procent, výnosy jsou od šesti do osmi a půl tuny. Řepky získal z hektaru od čtyřiceti do sedmačtyřiceti metráků a ječmene kolem sedmdesáti metráků.

Lze ale předpokládat, že ceny obilovin půjdou dolů. „Výkupní ceny budou stanovené později až podle bilance sklizně v celé Evropě a podle kvality sklizených komodit," uvedl mluvčí Agrofertu, pod nějž Navos patří, Karel Hanzelka.

Důvodů pro nižší ceny je více. Jak vysvětluje předseda okresní agrární komory Petr Chaloupka, spotřeba potravinářské pšenice je pořád stejná a živočišná výroba, která rostlinu také využívá, je v útlumu. Pak stačí trochu lepší rok a hned je nadbytek. „Je to dané i celosvětovou poptávkou po obilovinách. Tendr na dodávku pšenice do Egypta vyhrálo Rusko. Egypt je největším dovozcem v regionu. Kdo tendr vyhraje, dodává obrovské množství obilovin pro celou zem a může si diktovat cenu," přiblížil Chaloupka. Dodal, že část úrody se vykoupila za předem dojednané ceny, ty se pohybovaly kolem třech a půl tisíce korun za tunu, což je o tisícovku méně než loni.

S ječmenem a řepkou má hotovo i VSV Vracov. U řepky jsou výnosy o čtvrtinu vyšší než loni.