Ačkoliv celosvětová finanční krize prostoupila prakticky do všech oborů a vytváří stále větší počet nezaměstnaných, existují v hodonínském okrese místa, která se stále nedaří zaplnit.

Jedním z příkladů je přístaviště U Jezu v Hodoníně. Tamní provozovatel František Ondruš jen marně a s velkým úsilím shání pracovníky na letní sezonu.
„Šel jsem tak daleko, že jsem nabídl pronajmutí lodě s motorem za jednu korunu, aby s ní někdo jezdil od jezu do Rybář. Co by si vydělal, by bylo jeho. Platil by si jen benzín. Dalo se tam klidně vydělat deset tisíc za měsíc, ale je to o tom, aby pracoval,“ poukazoval Ondruš na možnost výdělku, který se nabízí s příchodem teplých dní. Zatím jí nikdo nevyužil.

Další možností je přístavní dělník, který by byl schopný připravit loď a třeba při plavbě spolupracovat s kapitánem. Aby zájemce mohl práci lodníka, či dokonce kapitána vykonávat, musí zvládnout příslušné zkoušky. Ještě předtím je však nutné strávit hodiny na lodi při plavbě.

„To nabízíme zdarma. Když byste dělali řidičák na loď, musíte zaplatit. Umožníme najezdit hodiny, udělat zkoušky a člověk má oficiální papír, který platí v celé Evropě. Může pak jezdit kdekoliv,“ vzkázal Ondruš případným zájemcům, již by se chtěli věnovat práci u vody. Během sezony by si v přístavišti mohla vydělávat až pětice dalších lidí.

„Zaměstnání jsem hledal dlouho. Bohužel o téhle možnosti jsem nevěděl, jinak bych ji využil,“ tvrdil dvaadvacetiletý Patrik Novák z Hodonína, jenž hledal uplatnění šest měsíců.

Příležitosti k výdělku jsou i ve srubu, který je rovnou u Moravy. „Žádného kuchaře nebo číšníka nemůžeme najít. Že by přišel absolvent ze školy a řekl, já chci pracovat, se nestalo,“ kroutí provozovatel hlavou. A přitom kuchaři a číšníci tvoří v současné době největší počet nezaměstnaných lidí. Na dotaz, který obor by na školách a učilištích zrušil, odpověděl ředitel Úřadu práce v Hodoníně Vladimír Šťáva zcela jednoznačně a bez přemýšlení: kuchař, číšník.
„Moc absolventů se vyučí, jde na pracák a ani se nesnaží se zaměstnat v oboru,“ konstatoval Šťáva.

Podobná situace jako v přístavišti je na několika místech hodonínského okresu. Existuje pět set čtyřicet jedna míst, která se nedaří trvale obsadit. Vznikají tak břehy s názvem frikční nezaměstnanost. Na jednom stojí lidé bez práce, na druhém volná místa.

„Hlavní důvod toho je, že lidé nechtějí pracovat za peníze, které zaměstnavatel nabízí,“ poukázal Šťáva na příčinu.

Velká poptávka je momentálně po obchodních zástupcích. Mnozí zájemci se totiž domnívají, že jde pouze o spolupráci na živnostenský list. V tom případě ale nejde o volné pracovní místo.

„Vím, že se to skrývá. Pozice se ukáže jako volné místo, ale zaměstnavatel pak řekne, ať si udělá živnostenský list a dělá na sebe,“ krčil ředitel rameny.