„Stěžejní pro nás je, že se vinobraní vůbec může uskutečnit,“ konstatovala ředitelka pořadatelské Mikulovské rozvojové společnosti Petra Eliášová.

Organizátoři ve spolupráci s Českým červeným křížem zajistí dva mobilní testovací týmy. Jeden vyhradíme pouze pro zájemce, kteří se předem od přelomu srpna a září zarezervují. „Kvůli kapacitě apelujeme na návštěvníky, aby si testy udělali už před příjezdem do Mikulova,“ vyzval mluvčí Dominik Ryšánek.

Organizátoři řeší i povinnost dodržet poměr očkovaných a testovaných osob, jak od září ukládá vládní opatření. Nad podmínkami tradiční akce o prodlouženém druhém zářijovém víkendu se strhla diskuze. Před kritiky pořadatele hájila na internetu jedna z diskutujících Lenka. „Pokud se nechcete nechat očkovat, tak si prostě udělejte test, nebo seďte doma na zadku. Není to žádná novinka snad pro nikoho,“ napsala.

Mikulov ano, Znojmo ne

Na jubilejní sedmdesátý ročník v roce 2017 dorazilo rekordních 65 tisíc návštěvníků. Organizátoři tvrdí, že zájem o vstupenky je i letos. Milovníky vína může přilákat i skutečnost, že ve stejném termínu letos zrušili Znojemské historické vinobraní.

„Za nejisté situace v době koronavirové se mnozí lidé rozhodují na poslední chvíli. Každopádně vstup garantujeme všem, kteří si zakoupí vstupenku v předprodeji. Pokud by vláda opět omezila kapacitu, pokladny v areálu bychom mohli být nuceni uzavřít. Doufáme, že k tomuto scénáři nedojde a kapacita bude sto procent,“ sdělil Ryšánek.

Jak doplnil, v Mikulově a okolí jsou již na dobu akce vyprodány prakticky všechny ubytovací kapacity. „Máme proto připraveny také tři stanová městečka. Dvě v Mikulově se již také zaplňují, další bude v autokempu Merkur v Pasohlávkách, se zajištěnou autobusovou přepravou,“ upřesnil Ryšánek.Celebrity u vína.

Celebrity u vína

Slavnostní zahájení se uskuteční na centrálním náměstí v pátek 10. září. Do Mikulova se po osmi letech vrací kapela Olympic, Petr Janda se na pódiu vystřídá i svou dceru Martou Jandovou. V programu Pálavského vinobraní si lidé užijí nejen burčák, víno, koncerty a vystoupení od cimbálek, přes divadelní představení a živé obrazy až po stand-up comedy.

„Máme připravenou i panelovou diskuzi na témata víno a smysly, etiketa, zdraví a víra s osobnostmi a odborníky,“ uvedl Ryšánek. Hosty budou sekretářka pěti amerických prezidentů Eliška Hašková Coolidge, kardiochirurg Jan Pirk, farář Zbigniew Jan Czendlik a profesor Josef Balík.

Jednou z hlavních tváří Pálavského vinobraní zůstane Chantal Poullain jako královna po boku Václava IV. v tradičním průvodu městem. „Jezdí k nám již řadu let a Mikulov si zamilovala. V této tradici chce pokračovat,“ zmínila ředitelka Eliášová.

Slípka tour

Kalendář vinařských akcí na přelomu srpna a září je nabitý. Kvůli epidemiologické situaci již letos na jaře zrušili vinařskou akci Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku, kam si nacházelo cestu přes šest tisíc návštěvníků. Připravili však náhradu v premiérové Slípka Tour.

Poslední srpnovou sobotu se lidem otevře přes padesát sklepů, ale jinak, s omezením kvůli covid-19. „Rozdělili jsme omezený počet vstupenek mezi jednotlivá vinařství. Vstupenku je možné aktivovat pouze u vinaře zvoleného při nákupu,“ informovali Velkobílovičtí vinaři.