Jako výjimečnou označují letošní sezonu majitelé pálenic. Ovoce, především švestek, bylo dostatek. Pálenice se nezastaví až do konce února.

„Letošní sezona je jedna z nejlepších za posledních patnáct let,“ potvrdil vedoucí pálenice ve Veselí nad Moravou Stanislav Doupovec. Jak doplnil, pálenice ve Veselí jede nepřetržitě od osmého srpna. „Jako jediní jsme pálili i na Štědrý den, Silvestra i Nový rok. Nepamatuji se, že bychom jeli i přes svátky,“ hodnotí Doupovec. „Za těch deset let, co tu pálenice funguje, to byl nejlepší rok,“ soudí také majitel pálenice v Hovoranech Radoslav Nimrichter.

Sezonu přitom pálenice zahajovaly většinou počátkem srpna, kdy zájemci přicházeli hlavně s meruňkami. „V srpnu začaly třešně, jahody, višně. Pak i meruňky a prakticky od začátku listopadu jedou švestky,“ vyjmenoval Doupovec. Právě palírna ve Veselí nad Moravou letos kromě osvědčených meruněk a švestek vypálila oproti předchozím letům i méně obvyklé višně a třešně.

V Hovoranech sice také převládaly meruňky a modré ovoce, vydařila se však i úroda hrušek a broskví. „Dělali jsme i dřín a nějakou oskoruši,“ řekl Nimrichter.

Díky velkému množství oblíbených švestek však letos ubyl zájem o vypalování kalvádosu. „Jablíčka jsou taková podřadnější, takže když mají lidé švestky, tak pálí raději švestky a jablíčka nechají na šťávu,“ míní Doupovec, se kterým souhlasí i Nimrichter. „Tady v Hovoranech je kalvádos považovaný za trochu podřadnější destilát. Navíc se zde ani tolik jablek nepěstuje,“ uvedl.

Naopak majitel palírny v Dolních Bojanovicích Petr Komosný si myslí, že u nás kalvádos není úplně doceněný. „Na Slovácku není zvykem pálit jablka, i když ten destilát z nich není špatný,“ uvádí Komosný.

Podle majitelů palíren se však kvůli velké úrodě snížila kvalita i aroma především modrého ovoce. „Stromy byly přeneseny a ovoce na nich bylo hodně. Kvalita, co se týká vyzrálosti i aroma, trochu utrpěla,“ řekl Nimrichter. Podobně na tom byly meruňky, které kvůli mokrému létu hodně hnily.

Zájem ze strany lidí, kteří si chtějí nechat ovoce vypálit, je natolik vysoký, že se nejspíš palírny nezastaví do konce února. „Už si zapisujeme zájemce na dvacátý únor a další se nám stále hlásí. Předpokládám, že budeme pálit ještě v březnu,“ předpovídá Doupovec, podle kterého je zájem o veselskou pálenici vysoký především kvůli tomu, že místní pálenice je klasická, topí dřevem a nádoby má z mědi.

Ukončení sezony během února předpokládá i Nimrichter. Přesto říká, že i k němu se lidé stále ještě hlásí a pokud bude zájem, pravděpodobně bude pokračovat první dva týdny v březnu. „Jsou to lidé, kteří zapomenou, nebo se jim zastavilo kvašení a nemají ještě kvasy v náležité kvalitě,“ říká. Pálenice však nesmí být podle nařízení deset dní mimo provoz. V takovém případě musí majitelé zavolat celní správu, která zařízení zablokuje.