V majetku má za socialismu velkoryse stavěnou budovu smuteční síně, ve které se nikdy nekonal jediný obřad. V devadesátých letech město roky shánělo někoho, kdo by nedokončené budově dal nový význam. Teď musí hledat znovu. Polovina domu je po třinácti letech zase prázdná.

„V objektu jsou v nájmu dvě firmy. Jedna z nich ale už jen papírově. Fyzicky je přestěhovaná. Od Nového roku je prostor po ní oficiálně volný,“ uvedl starosta Vracova Ladislav Šmýd. Sehnat za odchozí firmu náhradu, nebude jednoduché. Na hřbitov si město nemůže nechat nastěhovat kohokoliv.

„Od začátku prosince sháníme náhradu, ale zatím nikoho nemáme. Zájmem města je, aby tam bylo nějaké podnikání, ale takové, které by nerušilo pietu hřbitova,“ objasnil starosta.

Problémem může být nejen umístění stavby, ale také stav budovy. Ta už potřebuje rekonstrukci. Na ni město nemá v době ekonomické krize peníze. Útěchou radnici může být fakt, že druhý z nájemců o odchodu neuvažuje.

„Pro obchodní účely samozřejmě není umístění prodejny nábytku mimo hlavní cestu a na hřbitově ideální. Máme ale hodně poboček a ta ve Vracově má sloužit hlavně místním. A ti si k ní cestu najdou,“ uvedl jednatel tamního obchodu s nábytkem Karel Krhovský. Pro pokračování nájmu hovoří podle jednatele především nízké nájemné. Podle odcházející firmy bylo zase vyvážené vyššími náklady za teplo.

Smuteční budova byla v době listopadu 1989 téměř dokončená. Na vracovské poměry byla až zbytečně velká. Tehdejší vedení města se rozhodlo stavbu nedokončit. Až do roku 1996 neměla žádné využití.

„Když jsme se tam stěhovali, bylo potřeba dokončit elektřinu. Na několika místech chyběla dlažba či omítky,“ upřesňuje tehdejší stav Zdeněk Iš, jednatel firmy, která se právě odstěhovala. Dokud provozovala i nahrávací studio, byla na smutečce spokojená. Provoz pietu nerušil a nahrávací studio bylo stranou ruchu. Kvůli nezájmu kapel ale už pořizování nahrávek tři roky nefunguje.

„Soustředíme se teď na výpočetní techniku či grafické práce. K tomu potřebujeme být na očích,“ vysvětlil jednatel, proč se firma přestěhovala k hlavní cestě.

Také prodejna nábytkem si musela některé drobné stavební práce před nastěhováním dokončit. Některé z místností v zázemí nejsou dokončené dodnes.

„Na takovou rekonstrukci, kterou by si budova zasloužila, momentálně nejsou peníze. Potřebujeme je pro další naše stavby, které denně používáme: školu, školku či kulturní dům,“ krčí rameny starosta. Město se také delší dobu chystá na rozsáhlé přebudování sokolovny, která byla postavená v sedmdesátých letech minulého století.

Že by se v budoucnu mohly ve smuteční síni skutečně odehrávat obřady, není vyloučené. Podle starosty by to ale bylo jen v části budovy. Místní stále upřednostňují církevní obřady. Pokud chtějí světský, obrací se na síně v Kyjově či Veselí nad Moravou.