Před třemi lety podle něj udeřil také opožděný mráz, ale ztráty nebyly tak velké. „Tehdy se jednalo o různé pásy, nyní je to celoplošné," upozornil pěstitel.

V tomto týdnu bylo v noci i minus šest stupňů Celsia, což se negativně projevilo na právě rašící révě v celém okrese. V poškozených vinicích zůstaly zmrzlé pupeny, čili očka. Předseda okresní agrární komory Petr Chaloupka upozornil, že výjimkou nejsou ani zcela zničené lokality. „Poškození je od pěti do sta procent, a to podle toho, jak mráz postupoval po svahu. Čím níže do doliny, tím více sílil," vypověděl předseda.

I vinař Štěpán Maňák ze Žádovic nyní sčítá škody. U něj mráz postihl náchylnější odrůdy, jako je Irsai Oliver nebo Hibernal. „Vyrašené lístečky zčernaly a uschly doslova na prach," poukázal vinař. Nyní musí počkat, zda vyrostou alespoň takzvaná podočka. „Z nich také mohou být nějaké hrozny. Jsou ale výrazně menší a nelze z nich udělat moc dobré víno, protože bývá kyselejší," přiblížil Maňák.

Za hlavu se chytají také ovocnáři. V sadech mráz poškodil hlavně stromy meruněk. „Postihl je takzvaný moniliový úžeh. Tedy bakteriální infekce, kterou spustil déšť a výrazné ochlazení. Úroda meruněk proto bude opravdu slabá, pokud vůbec nějaká," uvedl pěstitel ovoce Miroslav Vaculík z Vřesovic. Ostatní ovocné stromy jako švestky, broskve či hrušky však podle něj mrazům odolaly poměrně dobře. Chaloupka u meruněk předpokládá až devadesátiprocentní ztráty. „Je možné, že letos ani žádné nebudou. Kdo ze zahrádkářů měl venku brambory, tak je má úplně spálené," uvedl předseda okresní agrární komory.

Celkové ztráty se ukáží až za týden nebo dva. Ne všechny se totiž projeví okamžitě. „Lze předpokládat, že letošní úroda, ať už hroznů či ovocných plodů, klesne oproti loňsku minimálně o polovinu," zhodnotil Chaloupka. Navíc ještě není jasné, co se stalo s polními plodinami. „Nyní plně kvete řepka, mráz mohl ovlivnit proces opylování," upozornil.

DOMINIKA FLORIÁNOVÁ