Deset náklaďáků, nějaké traktory a čtrnáct osobních aut poslali včera zemědělci z Hodonínska na brněnskou dálnici D1 a na okraj Brna. Připojili se tak k celostátní stávce za zvýšení výkupních cen mléka. Zemědělci chtěli pomalou jízdou blokovat provoz, aby upozornili na dlouhodobé problémy v zemědělství.

„Myslím, že se nám to podařilo. Nikdo totiž naše problémy neřeší a naše politiky a ani nikoho to vlastně nezajímá, přestože české potraviny by měly být základ a měli bychom se jich držet,“ řekla ředitelka Okresní agrární komory v Hodoníně Milada Zimáková. Mezi stávkujícími byli zástupci minimálně patnácti podniků, které se na Hodonínsku zabývají chovem dojných krav. Ten je zde na ústupu a několik podniků už zkrachovalo.

„Zemědělci už nevědí, jak dál. Budeme dělat všechno pro to, aby nedošlo k vybíjení skotu. Není to jen otázka mléka, ale na něm jsou závislé mlékárny, dodavatelé technologií, údržba luk a pastvin a podobně,“ doplnila. Podle ní prodělávají na litru mléka minimálně dvě koruny. „Nemohou takto fungovat donekonečna. Vždyť dnes nedostávají za mléko ani šest korun za litr. Jeho cena by se přitom měla pohybovat minimálně kolem devíti korun,“ řekla Zimáková. Průběh stávky přitom hodnotí jako klidný. „Policie, která tam dělala dohled, byla velmi vstřícná. Všichni naši řidiči se chovali slušně, nikdo si nedovolil jet v odstavném pruhu,“ popsala.

Kdo jel včera mezi devátou a jedenáctou dopoledne například kolem modřického obchodního centra Olympia, musel počítat s několikaminutovým zpožděním v Řípské ulici, u sjezdu z dálnice D1 se tvořily až několikasetmetrové kolony, protože zemědělské stroje se pohybovaly jen zhruba třicetikilometrovou rychlostí. „Někteří řidiči jezdí pod konstrukční rychlost vozidel,“ postěžoval si na pomalou jízdu dopravní inspektor magistrátu Města Brna. „Na protest mají plné právo,“ dodal ale na obhajobu farmářů.

K včerejší celorepublikové demonstraci se připojili zemědělci z celé jižní Moravy. „Do Brna se sjelo na sedmdesát různých vozidel od traktorů až po těžkou techniku,“ uvedl předseda brněnské agrární komory Jaroslav Hunkes. K tomu policie napočítala přes sto sedmnáct osobních aut, která na rozdíl od traktorů mohla zpomalovat dopravu i na dálnici. „Přesto se protest zemědělců obešel bez vážných problémů,“ sdělil mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb.

„Máme jednu z posledních šancí zachovat na venkově práci. Možná nás situace donutí například k zapálení kamionů, jak to dělají v zemích západní Evropy,“ naznačil Antonín Osiška z družstva v obci Bulhary na Břeclavsku, které se ke stávce také připojilo. Podle slov mluvčího policie dosahovaly kolony nárazově dvou až tří kilometrů. Pozemním hlídkám vypomáhal ze vzduchu vrtulník letecké služby.

Autoři: JANA RYBOVÁ
ONDŘEJ ZUNTYCH