Někteří řidiči na Hodonínsku už letní pneumatiky vyměnili za zimní, mnozí z nich však přezutí nechávají na poslední chvíli. Od prvního listopadu jsou zimní pneumatiky v případě sněhu či námrazy na autě povinné. Pneuservisy nápor zákazníků teprve očekávají.

Na výměnu pneumatik vyrazila s autem v těchto dnech například Radka Kubínová z Hodonína. Chtěla se vyhnout frontám a dlouhým čekacím dobám. „Auto jsme si nechali s manželem přezout minulou středu. Snažíme se každý rok navštívit servis co nejdřív, protože jak se blíží zima, je v nich pořádný nával lidí. Při výběru termínu se navíc řídíme i počasím. Manžel jezdí do práce brzy ráno, a to už v půlce října teplota padá až k nule," řekla Kubínová.

Opotřebení

Opačný názor má řidič Robert Nesvadba. Podle něj je zatím vhodnější jezdit na letních pneumatikách. „Přezouvat kola už teď mi připadá hodně brzo. Obecně se uvádí, že vyměnit letní pneumatiky za zimní mají lidé, až když teploty dlouhodobě klesnou pod sedm stupňů Celsia. Zatím je teplota po většinu dne mnohem vyšší a proto si myslím, že je lepší mít letní gumy," uvedl Nesvadba.

Jak zároveň dodal, zimní pneumatiky si raději ušetří. „Jsou totiž dražší a mám dojem, že u zimních dochází k mnohem většímu opotřebení než u letních. Proto s výměnou ještě počkám," doplnil řidič.

Pneuservisy zatím narváno nemají, ale na nápor zákazníků se pomalu připravují. „Zájemci o přezutí letních pneumatik už chodí, za den k nám dorazí tak tři nebo čtyři majitelé aut," sdělil Roman Beneš z pneuservisu Schneer v Hodoníně. Tam očekávají nárůst zákazníků v tomto týdnu. „Při největším vytížení obsloužíme i přes deset zákazníků za den. Lidé se zatím objednávají, ale pokud je to v našich silách, bereme i bez předchozího objednání," dodal Beneš a upozornil na to, že je stále hodně lidí, kteří kola nechávají přezout až v prosinci.

Řidiči, již návštěvu servisu oddalují, musí počítat s tím, že si na výměnu pneumatik počkají delší dobu. „Poslední dva týdny bereme zákazníky jen na objednávku. Řekla bych, že jde o takovou přípravu na nastartování hlavní sezony, kdy za jeden den vyměníme kola až na dvaceti autech," sdělila vedoucí hodonínského servisu Pneu Plus Blanka Pechová.

Podle ní nastává největší nápor zákazníků, jakmile napadne sníh. „Ty první tři dny se obvykle nezastavíme, lidí přijíždí opravdu hodně," dodala vedoucí.

Pokud řidiče auta s letními pneumatikami zastaví policisté na zasněžené silnici, hrozí mu pokuta až dva tisíce korun. „Plošné kontroly toho, zda mají řidiči zimní pneumatiky, na Hodonínsku neděláme. Zaměřujeme se na ně tehdy, až napadne sníh. Pokud ale řidič s autem na letních gumách způsobí nehodu, je to pro něj přitěžující okolnost," informoval hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.