S prvními třemi investory už podepsalo vedení radnice před několika dny podepsalo smlouvy. „Vybudují své areály, v nichž najde zaměstnání až sedmdesát pracovníků,“ sdělila mluvčí radnice Žaneta Jančaříková.

Se zasíťováním první etapy rozvojové lokality za téměř osmnáct milionů korun se začalo loni. „Nyní se tato stavba blíží ke zdárnému konci. Jsem moc rádi, že i přes obtížnou ekonomickou a pandemickou situaci se městu podařilo dohodnout se třemi investory, kteří mají zájem v této lokalitě podnikat,“ uvedl veselský starosta Petr Kolář. Nejvíce nových pracovních příležitostí má přinést společnost Sun System, která vyrábí například hliníková zábradlí či brány. „Předpokládá se vytvoření zhruba pětačtyřiceti pracovních míst a celková investice dosahující výše asi pětadvacet milionů korun,“ uvedl před schválením smluv na posledním zastupitelstvu starosta.

Radnice uzavřela s investory smlouvy o smlouvě budoucí kupní. Na jejich základě mohou firmy začít zpracovávat projektovou dokumentaci a vyřizovat potřebná povolení pro výstavbu areálů. „Ty by měly být dokončeny do tří let,“ sdělila mluvčí.

Město má k dispozici ještě další čtyři hektary pozemků pro další zájemce, a to za cenu 529 korun za metr čtvereční. Zároveň pokračuje příprava dalších dvou etap. „Podle investičního záměru schváleného vládou České republiky by konečná rozloha průmyslové zóny ve Veselí nad Moravou měla dosáhnout plochy až třicet hektarů,“ připomněla Jančaříková.

U druhé etapy pokračují výkupy pozemků. „Ta by nám konečně umožnila propojit propojit ulici Blatnickou a Kollárovu,“ řekl na poslední zastupitelstvu starosta. Blatnickou ulicí totiž vede silnice I/54, tedy hlavní tah spojující Brno a slovenské Pováží. Náklady na novou průmyslovou zónu mají pokrýt ze tří čtvrtin dotace z ministerstva průmyslu a obchodu.

Mezi základní podmínky pro podnikání v nové průmyslové zóně patří to, že se investor zaváže na jednom hektaru vytvořit minimálně dvacet pracovních míst a investicí dvaceti milionů korun s tím, že tady bude působit minimálně deset let.

K poslednímu září bylo podle informací úřadu práce v evidenci 5225 uchazečů o zaměstnání v hodonínském okrese a 2835 v blízkém okrese Uherské Hradiště.

Štipčák: Ve Veselí chceme mít obchod, sklad i další výrobu

Dřevozpracující firma Štipčák se dostala už i na zahraniční trhy, a to například do Švédska, Německa, Rakouska, Polska či Rumunska. Další výrobu chtějí podle jednatele Michala Štipčáka rozjet v nové průmyslové zóně ve Veselí nad Moravou.

Co vás přesvědčilo, pro investici v nové průmyslové zóně ve Veselí nad Moravou?
Potřebujeme udělat ještě jednu výrobu a showroom, abychom tam mohli vystavovat.

V Javorníku tedy firma zůstane?
Ano v Javorníku zůstáváme. Ve Veselí chceme mít obchod, sklad a také další výrobu.

Lokalita průmyslové zóny se vám zamlouvá i díky blízkému napojení na I/54 a blízkosti I/55, tedy logisticky dobrá dostupnost sever, jih i do Brna a na Slovensko?
Určitě, právě toto nám velmi vyhovuje. Do Javorníku se přece jen hůře dostává.

Kdy předpokládáte otevření vašeho areálu ve Veselí nad Moravou?
Příští rok bychom chtěli začít stavět, přece jen nějakou dobu bude trvat, než se všechno potřebné vyřídí. Uvidíme, jak pak půjde stavba. Snad v tom dalším roce by pak mohlo být už otevřeno.