Chceme stavět, ale nemáme kde. Podobné nářky lze slyšet od obyvatel z mnoha obcí na Hodonínsku. To ale neplatí v Čejkovicích. Obec pozemky má, ale místní lidé o ně nijak zvlášť nestojí. Obec nyní nabízí dvacet stavebních parcel, na kterých mohou zájemci začít stavět už od příštího měsíce. Dalších více než dvacet míst budou Čejkovice prodávat příští rok. Lokalita Malý Újezd bude čítat dohromady čtyřiačtyřicet domků. Zájem rodin je ale zatím slabý.

 

Pozemky nechtějí, realitky ano

 

„Z první dvacítky se podařila zatím obsadit asi jen polovina parcel. Rozhodli jsme, že další prodej svěříme realitní kanceláři,“ informoval starosta Čejkovic Pavel Novotný. Zatímco místní rodiny o odkoupení pozemků za cenu tři sta padesát korun za metr čtverečních neprojevily větší zájem, realitním makléřům se nabídka velmi zamlouvá. „Výběrového řízení se zúčastnilo šest zájemců. Jedna z kanceláří nabídla i odkup k výstavbě a následnému prodeji včetně hotového domu. Nyní už se rozhodujeme mezi posledními dvěma realitkami,“ dodal starosta. Malý zájem Čejkovických si on ani oslovení místní nedokáží vysvětlit.

 

Lidem se zdají pozemky drahé

 

Ještě nedávno si mnoho lidí stěžovalo, že nemá ve vesnici, kde stavět. Že by problémem mohl být konkrétní nedostatek vesnice, vyvrací pohled makléře. „Lidé si všeobecně ještě neodvykli, že jim obce prodávají parcely za padesát korun za metr čtvereční,“ nabízí vysvětlení majitel realit Gaia František Zapletal. Nad nabídnutými tři sta padesáti korunami tak lidé váhají.

 

Odborníci půdu prodají lehce

 

„Ceny stavebních prací v poslední době významně vrostly. Dnes se v okrese Hodonín prodávají parcely s kompletní infrastrukturou za šest set až dvanáct set korun za metr čtvereční,“ dodal Zapletal. Podle něj se situace v Čejkovicích obrátí v momentě, kdy prodej vezme do rukou odborný makléř. „Podobnou zakázku jsme měli ve Svatobořicích. Obci se nedařilo místa prodat. Když jsme je nabídli my, podařilo se to. Pevně věřím, že i čejkovická stavební místa pak rychle najdou kupce,“ zakončil majitel realit. Že Čejkovice, které leží ve vinařské oblasti, k bydlení lákají, potvrzuje i případ Jaroslava Janoška, čejkovického rodáka bydlícího momentálně v Hodoníně. Ten si pozemek už zajistil a čeká jen na účinnost stavebního povolení. „Účinné by mělo být první týden v květnu. Ihned poté, bych chtěl začít stavět,“ potvrdil.

 

Když ne dům, tak malý byt

 

Na své si ale přijdou i ti, kterým se bude cena pozemku i nadále zdát vysoká. Obec plánuje v lokalitě Malý Újezd postavit bytovku, ve které by malometrážní byty měly uspokojit rodiny nebo seniory, kteří už se necítí na údržbu domku.