Právě podobné prodejny v malých obcích na jihu Moravy nemohou konkurovat supermarketům, a tak se potýkají s problémy. Letos je proto podpoří kraj dvěma miliony korun. Rozdělení schválilo před nedávnem krajské zastupitelstvo.

Podpora pro malé obchody• Dotační program na podporu vesnických prodejen vyhlásil letos Jihomoravský kraj poprvé.
• Je určený pro obce do 750 obyvatel, kde je pouze jedna prodejna potravin nebo smíšeného zboží.
• Obce mohly získat podporu 25 – 70 tisíc korun s tím, že musí poskytnout stejnou sumu jako kraj.
• Kraj dal přednost zejména menším obcím, 8 žádostí s celkovou požadovanou podporou 431 tisíc korun bylo neúspěšných, kvůli vyčerpání peněz na dotační program i malému počtu dosažených bodů.
• Nejvíc úspěšných žadatelů je ze Znojemska, nejméně z Vyškovska.


Kromě Bavor zamíří peníze do dalších padesáti obcí do 750 obyvatel. „Chceme zajistit další fungování venkovských prodejen v místech, kde jediný obchod bez podpory obce není schopný pokračovat v provozu,“ shrnul jihomoravský hejtman Bohumil Šimek.

Každá úspěšná obec dostala od pětadvaceti do třiašedesáti tisíc korun. Podmínkou podle krajského zastupitele Radomíra Pavlíčka je, že stejnou sumou jako kraj přispěje také radnice, která o dotaci žádá. „Z řady malých vesnic víme, že se tam obchody drží doslova silou vůle,“ poukázal před časem zastupitel. Osm žádostí na celkem 431 tisíc korun na podporu nedosáhlo.


PRO MATKY A DŮCHODCE


Třiašedesát tisíc korun naopak získaly například Topolany na Vyškovsku. „Takovou výši dotace jsme ani nepředpokládali. Teď se můžeme s obchodnicí domlouvat, na co peníze použijeme. Je tady řada matek, pár důchodců. Cyklisté, kteří využívají cyklostezku směrem na Ivanovice na Hané, se tam pravděpodobně také zastaví,“ zmínil starosta Vladimír Kudlička.

V Krhově na Blanensku se zhruba 150 obyvateli chodí do tamní prodejny se smíšeným zbožím nakupovat asi pětačtyřicet lidí. „Hlavně důchodci a matky na mateřské dovolené si chodí koupit pečivo. Chceme zachovat prodejnu i do budoucna, i kdyby na to obec měla doplácet. Bude tragédie, pokud tady obchod zavře. Každá tisícovka nám pomůže,“ prohlásil starosta Krhova Jaroslav Řezníček. V obci mají také hospodu a knihovnu, i jejich provoz musí dotovat.

Mezi nejmenší vesnice Hodonínska patří se zhruba dvěma sty obyvateli Žeraviny. „Žijí zde většinou starší obyvatelé, kteří nemají možnost nakoupit v okolních obcích. Zachování prodejny potravin a smíšeného zboží je to nejdůležitější, co pro ně můžeme udělat,“ reagovala tamní starostka Ľubomíra Vařechová. V tamní prodejně je otevřeno šest dní v týdnu.

Obchod se smíšeným zbožím funguje také v Morkůvkách na Břeclavsku. Lidé si tam chodí pro potraviny, zeleninu či krmivo pro psy. „Ti, kdo jezdí do zaměstnání, si nakoupí i jinde, což je možná trochu problém, protože pak nemají v obchodě takové tržby, jak by potřebovali,“ podotkla starostka Brigita Petrášová.