Zajímavý způsob, jak podpořit zaměstnanost, vymyslela kyjovská radnice. Zastupitelstvo nabídlo firmě Romill, která výrábí zemědělské stroje, pozemek v průmyslové zóně za zvýhodněnou cenu. Zároveň si ale dalo podmínku: zaměstnáte sto lidí.

„Ve výběrovém řízení jsme dali přednost firmě, která vytvoří víc pracovních míst a využije celý pozemek,“ vysvětlil rozhodnutí zastupitelstva místostarosta Kyjova Miroslav Hula.

Kyjovská pobočka brněnské firmy už funguje v Kyjově šest let. Majitelé ji umístili do areálů šroubárny. „Provoz ve šroubárně je malý, hledali jsme proto od podzimu v Kyjově vhodné místo,“ popsal záměry firmy jeden z jednatelů Roman Vopálka. Podle ně by se výroba měla rozjet do roka.

Romill dostane pozemek za zvýhodněnou cenu sto padesáti korun za metr čtvereční. Musí se ale zavázat, že bude do tří let zaměstnávat stovku lidí. Firma nabrala v poslední době už deset zaměstnanců. „V návrhu smlouvy je zakomponováno, že pokud firma nezaměstná smluvený počet lidí, doplatí cenu pozemku ve výši osmi set pětasedmdesáti tisíc korun,“ upozornil starosta Kyjova František Lukl.

Podle něj bude počet zaměstnanců stoupat ve vlnách.
Podle ředitele Úřadu práce Vladimíra Šťávy by neměla mít firma problémy se získáním kvalifikovaných pracovníků. „Na trhu práce chybí dlouhodobě pracovníci ve strojírenství, ale dokud se jedná o stovky lidí, nemají firmy problém se získáním zaměstnanců,“ zhodnotil šanci podniků na najímání nových pracovníků Vladimír Šťáva.

Podle něj každých sto míst vytváří dalších třicet ve službách. Důležitý je i rozvoj průmyslových zón.