Předcházejí tomu vždy dlouhé úvahy, z jaképak odrůdy červených hroznů by právě tohle víno mohlo být. Chuť rarity, jakou višňové víno je, ale uchvátí podle jeho jediných oficiálních výrobců u nás téměř každého.A není to podle sklepmistra Karla Novotného jen takové letní babské pití, i když je nejlepší u bazénu a perfektně vychlazené. Ročně rodinné vinařství Štěpána Maňáka vyrobí na tři tisíce lahví višňového vína. Jeho obliba rok od roku stoupá. Vinotéky nejen v Praze, Hradci Králové, v Pardubicích a vůbec po celých Čechách mají o višňové víno od Maňáka velký zájem.

„Ovocné aroma, výrazná barva i nezaměnitelná chuť totiž lahodí také mužům,“ chválí svůj produkt, jehož výroba si nezadá nic s výrobou těch tradičních vín z bílých a červených hroznů, vinař Štěpán Maňák ze Žádovic na Kyjovsku. Nápad vyrobit víno z višní se zrodil v jeho hlavě před třinácti lety. Od té doby se technologie jeho výroby v mnohém zmodernizovala. Na sběr višní, kterých má ve svém soukromém čtyřhektarovém sadu každoročně na čtyři tuny, se ale všichni každé léto těší.

„Pod stromy projíždí traktor se sběracím ramenem. Ten zachytí kmen stromu a setřese višně do dvou plachet. Vše pak profoukne ventilátor, aby se plody zbavily listí a vysype je na vlečku,“ popisuje sklepmistr Karel Novotný proces, kdy vše musí díky rychlému spontánnímu kvašení natrpklých letních plodů proběhnout během jednoho dne.

Technologii za čtyři roky práce sklepmistr pro svého šéfa v mnohém zdokonalil. „Dříve jsme višně, které pomeleme včetně pecek, nechávali kvasit tři dny kvůli výrazné barvě. Já okamžitě ještě týž den lisuji, na barvu to žádný vliv nemá,“ tvrdí čtyřiadvacetiletý sklepmistr, kterého si majitel vinařství nemůže vynachválit.

Ušlechtilou kulturu kvasinek, která přijde do višňového vína posléze, odebírají od firem nejen z Velkých Bílovic, ale také z Prahy.

I když provoz počítači řízený jako jiná velká vinařství není, na mezinárodních soutěžích už posbíral žádovský vinař řadu ocenění. A to nejen zlatou medaili v Paříži za Rulandské šedé, ale třeba i stříbrnou medaili na největší vinařské soutěži v San Francisku v USA v letošním roce.

„Já stále tvrdím, že je důležité, aby člověk dával do své práce srdce. Není podstatné, zda Karel vystudoval vinařství. Když je zapálený a práce ho baví, pak je to pro firmu opravdový poklad,“ chválí svého žádovický vinař čtyřiadvacetiletého sklepmistra, který díky své píli a lásce k vínu předčil prý všechny, kteří u Maňáků dosud pracovali.

To díky němu má totiž podle Maňáka višňové víno tak dobrý zvuk, že jej přijímají dokonce i vyhlášení degustátoři na vinařských soutěžích.