Frekventovanou hlavní silnici už nebudou muset přecházet děti v Rohatci, aby si zašly do jídelny na oběd. Dostanou totiž zcela novou budovu, ve které je kuchyně, jídelna a dvě odborné učebny. Žáci už nebudou muset ani do budovy staré školy, kde byly dosud třídy prvního stupně a školní družina.

„Konečně budou všechny děti pohromadě,“ těší se ředitel základní školy Zbyněk Andrýsek. Skončí tak dlouhá a na tři etapy rozdělená rekonstrukce celé školy. Kromě toho nechal ředitel vybavit všechny třídy novým ergonomickým nábytkem. Aby si novou budovu mohly prohlédnout rodiče i děti, ještě než zasednou do lavic, připravila pro ně škola na 1.září Den otevřených dveří.

V Ratíškovicích zase na konci prázdnin otevírají novou přístavbu školy, která samotná stála přes čtyřicet milionů korun. „V nejvyšším patře bude ateliér, součástí je kromě tříd a kabinetů také kuchyň s jídelnou, sekretariát a šatny,“ řekl ředitel Základní školy v Ratíškovicích Josef Hanák. V rekonstrukci budov základní školy pokračují i v Lipově na Veselsku.

„Provádíme rekonstrukci střechy a úpravu fasády. Přes prázdniny jsme také zateplovali budovy,“ popsal úpravy starosta obce Lipov Ladislav Franta. Podle něj ještě musí stihnout do konce roku zrekonstruovat školní jídelnu.

Na nový školní rok se připravili i ve Veselí. „Vyměnili jsme okna všude, kromě tělocvičny, celkem osm set třicet kusů. Bylo to nutné, stará okna moc netěsnila, rámy byly shnilé. Špatně se zavírala a u některých hrozilo dokonce jejich vypadnutí,“ uvedl ředitel Základní školy Hutník ve Veselí Josef Gajoš.

Městu Veselí se podařilo získat dotaci ve výši šesti milionů korun od ministerstva financí.

Podle ředitele Gajoše výuka nebude nijak zvlášť narušena, začne se podle plánu.

„Jsme rádi, že už nám nebudou vznikat tak velké tepelné ztráty. V zimě jsme v některých třídách museli přitápět přídavnými topnými zařízeními,“ dodal spokojený Gajoš. V hodonínské základní škole Očovská přes prázdniny vyměnili zastaralou elektroinstalaci.