„K dnešnímu dni došlo ke konečnému vypořádání a ukončení složité transakce mezi akcionáři E.ON Ruhrgas International, Slovenský plynárenský priemysel a KKCG v takzvaném procesu Demerger. Skupina KKCG odkoupila přibližně dvaašedesátipro centní podíl skupiny MND od stávajících akcionářů E.ON Ruhrgas a SPP, kteří skupinu MND opustili,“ informoval včera v tiskové zprávě ředitel marketingu a komunikace skupiny KKCG Dan Plovajko. Podle něj se tímto zároveň narovnaly veškeré spory, které mezi sebou vedli původní akcionáři.

„Rád bych vyzvedl profesionální přístup a snahu o nalezení konkrétní dohody, jež je výhodná pro všechny akcionáře,“ vyjádřil se ke složité transakci předseda představenstava skupiny MND a člen představenstva mateřské společnosti KKCG Karel Komárek mladší, který poděkoval i manažerům všech zúčastněných stran za profesionální přístup.

Odkup dvaašedesátipro centního podílu skupiny MND, do které patří akciová společnost Moravské naftové doly, MND Servisní, MND Gas Store a MND Exploration & Production, financovala skupina KKCG kombinací vlastních a cizích zdrojů. „Společnost KKCG SE se stala stoprocetním vlastníkem všech společností skupiny MND, a to prostřednictvím společnosti KKCG Oil & Gas BV a dalších dceřiných společností,“ uvádí tisková zpráva. Kromě toho skupina KKCG prodala společnosti SPP Bratislava svůj podíl ve společnosti SPP Bohemia.

Skupina KKCG si zároveň vytyčila tři hlavní cíle dalšího rozvoje skupiny MND a oznámila, že do ní hodlá v nejbližších letech investovat miliardy korun. Zaměřit se chce především na vyhledávání a těžbu ropy a zemního plynu v ČR a ve světě, a to zejména v Evropě, na Blízkém východě, v severní Africe či v zemích bývalého Sovětského svazu. „Intenzivně se budou rozvíjet projekty na vybudování nových podzemních zásobníků plynu tak, aby celková skladovací kapacita vzrostla během několika následujících let oproti současnému stavu o více než jednu miliardu kubíků zemního plynu,“ přiblížil druhý vytyčený směr podnikání Plovajko. Na Hodonínsku se má rozšířit kapacita stávajícího zásobníku v Uhřicích. „Jednou z lokalit, která je vhodná a kde se počítá s vybudováním nového zásobníku plynu, jsou Dambořice,“ doplnil. Zaměřit se hodlá MND také na servisní a vrtnou činnost pro ropný průmysl v celé Evropě.

Novým generálním ředitelelem skupiny MND se stal Zdyněk Parma, jenž působil doposud jako ředitel společnosti MND Servisní. „František Komárek pozici generálního ředitele nevykonává už od poloviny května, kdy si rodina Komárkových rozdělila aktiva společností,“ doplnil Plovajko ke změně ve vedení společnosti i k nedávnému oddělení podnikání otce a syna Komárkových. Zbyněk Parma začínal v MND v roce 1992 po skončení vysoké školy báňské jako dělník při podzemních opravách sond. Postupně se pak vypracoval na vedoucího zásobníku v Uhřicích a sedm let pak řídil MND Servisní.