Velická potravinářská společnost Slovmlýn, která se zabývá výrobou rostlinných olejů, dělá starost Lipovským a občanskému sdružení Horňácká občanská iniciativa. Firma chce totiž v Lipově získávat olej z řepkových výlisků za pomocí nebezpečné látky.

Někteří lidé se obávají, že do ovzduší budou unikat nebezpečné látky, dojde k hlukovým zátěžím a z vlastních studní jim ubyde voda. Snaží se dokončení stavby zabránit. Dlouholetý spor se vyostřuje. „Stavba haly na extrakci řepkového oleje nepřinese nic dobrého. Naroste tím i kamionová doprava. Vezmou nám podzemní vodu ze studní a znečistí prostředí,“ sdělil Petr Jagoš, jenž je členem petičního výboru.

Ten vznikl společně s občanským sdružením loni na jaře. Petici proti továrně od té doby podepsalo téměř tisíc tři sta lidí. „Přestěhovali jsme se sem, protože chováme psy a chtěli jsme pro ně zázemí. Teď ale hrozí, že sto metrů od našeho domu začne firma Slovmlýn chemicky upravovat suroviny,“ vysvětlila členka Horňácké občanské iniciativy Jana Doktorová.

Zastupitelé obce nejdříve stavbu schválili s tím, že firma musí začít stavět do dvou let. Tuto podmínku ale Slovmlýn nesplnil. „Stavbu jsme zahájili ihned, jakmile jsme získali finanční úvěr a všechna potřebná povolení,“ uvedl majitel firmy Slovmlýn Jaroslav Škodák. „Firma začala stavět na pozemcích, které nebyly ve stavebním povolení,“ řekla Doktorová.

Doposud ale výstavbu nikdo žádným úředním dokumentem nezakázal. I proto stavební práce pokračují. „Nejdřív nám stavbu obec povolila. Teď si ale postavili hlavu,“ tvrdí Škodák. Podle něj je stavba v průmyslové zóně a tudíž nic neporušuje. Všechna potřebná povolení má. „Pokračujeme ve stavbě. Neexistuje žádný dokument, který by stavbu zakazoval.

Pokud mi někdo nahradí investici, která nyní činí 150 milionů korun, klidně stavbu ukončím,“ vzkazuje podnikatel. Stavební práce skončí na podzim letošního roku. Před spuštěním musí firma splnit podmínky EIA – posouzení vlivu na životní prostředí, to je součástí kolaudace.

„Chceme, aby společnost prověřili odborníci. Dřívější studie prokázala, že dopad z hlediska zátěže na ovzduší je na hraně, proto jsme požádali o nové zpracování. Pokud nebudou výsledky v pořádku, výrobu nedovolíme,“ uvedl starosta obce Lipov Ladislav Franta.