„Končím. Prohlašuji, že výrobu methylesteru řepkového oleje už v Lipově nechci,“ prohlásil majitel firmy Slovmlýn Jaroslav Škodák na nedávném zasedání zastupitelů v Lipově. Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že skončilo s posuzováním vlivů na životní prostředí.

„Vedení společnosti změnilo strategii a upustilo od původního záměru, tedy od výroby methylesteru řepkového oleje v obci Lipov,“ potvrdil ředitel odboru výkonu státní správy ministerstva životního prostředí Miroslav Rokos.

Ostrý spor už dlouhou dobu řadě lidí ztrpčuje život. Proti sobě stojí několik obyvatel rodinných domů a majitel velické společnosti. V areálu v Lipově dřív skladoval kapalná hnojiva dnes již neexistující agrochemický podnik.

Pak se do něj přistěhoval Slovmlýn. Ekologové tenkrát varovali, že v prostorách by nikdo neměl znovu používat nebezpečné látky. Podle Slovmlýnu to nikdo nepotvrdil. Proti výrobě methylesteru už dříve vznikla také petice a to, co předtím řešilo pár lidí a okolních úřadů, postoupilo na dvě ministerstva a k veřejnému ochránci práv.

„Výroba by obci nepřinesla nic kladného, krom znečištění ovzduší a navíc zatížení silnice, která už dnes není v dobrém stavu,“ vyjádřila se jedna místní žena při veřejném projednávání.

Právnička obce Lipov a Horňácké občanské iniciativy Sandra Podskalská míní „konečně to mámě černé na bílém“. Samotné rozhodnutí padlo už před několika měsíci.

„Samozřejmě se nám ulevilo, ale definitivní je vždy jen prozatím. Firma může vždy přijít s novým druhem podnikání, nebo oprášit nějaký svůj starý záměr,“ sdělila Podskalská. Téměř nic jí v tom totiž nebrání.

„Plníme sliby. Někteří lidé a některé úřady nám ani životnímu prostředí moc nepomáhají,“ reagoval investiční technik firmy Slovmlýn Josef Novosad.

Horňácká občanská iniciativa a několik místních lidí se však zlobí dál. Firma totiž zatím nenechala zhotovit posouzení vlivu na životní prostředí další stavby Extrakce. Nedávno kvůli tomu podali k soudu žalobu na nečinnost krajského úřadu. Podle Novosada v současné době potravinářská společnost dokončuje jak výstavbu, tak i zpracování vlivu.