Není proto divu, že po Dubňanech nebo Sudoměřicích vyrostou v regionu další elektrárny, které budou získávat energii ze slunce. Nejnověji by se mezi obce, kde elektrárny stojí měla zařadit Velká nad Veličkou, kde už jedna elektrárna vzniká a druhá je v plánu.

„V současné době se buduje fotovaltaická elektrárna na rozloze zhruba jeden a půl hektaru, a to směrem na Javorník. Elektrárna se staví na pozemku obce,“ informoval za stavební úřad ve Velké nad Veličkou Jan Pešek. Podle něj by měla mít elektrárna výkon čtyři sta kilowatt. „Dokončení je otázka měsíce, maximálně dvou,“ doplnil.

Druhá fotovaltaická elektrárna by už ale měla vyrůst na soukromých pozemcích. „Plánovaná druhá elektrárna je ve fázi výkupu pozemků, nájemních smluv a podobně. Zatím je vše ve fázi územního řízení,“ pokračoval Pešek. Předpokládaná rozloha druhé solární elektrárny je zatím pět hektarů. „Otázka je, jestli se podaří pozemky ještě přikoupit nebo pronajat. Zatím je rozloha zhruba těch pět hektarů,“ potvrdil Pešek. Výkon druhé elektrárny by ale měl být vyšší, a to tři megawatty.

Výstavba by mohla začít v průběhu pozdního jara, předpokladá se zatím měsíc květen. „Dva měsíce bude ještě trvat územní řízení a poté ještě stavební,“ upřesnil Pešek. Obě dvě sluneční elektrárny jsou však akcí soukromých firem, takže se lidé z Velké nad Veličkou levnější eletřiny nedočkají.

Dalším městem, kde by se měly panely objevit je Veselí nad Moravou. Elektrárnu má v plánu vystavět podnikatel Zdeněk Zemek, vlastník společnosti Z–Group. „Veselský solární park by měl mít celkový výkon pět a půl megawattů,“ informoval tiskový mluvčí veselských železáren Miroslav Slaný.

Celková rozloha tohoto parku by měla být sedmdesát hektarů, a podle Slaného by k jejímu spuštění mělo dojít v příštím roce.

Železárny chtějí výstavbou elektrárny řešit i finanční krizi, která se dotkla také jejich podniku. Díky pracím na stavbě, následné údržbě a provozu by totiž měli najít uplatnění zaměstnanci železáren. „Investicemi do výroby zelené energie z obnovitelných zdrojů chceme efektivně využít své stávající kapacity, pracovní sílu i plochy našich průmyslových areálů,“ uvedl Slaný.

Výstavbu fotovaltaické elektrárny ale nepodporují všichni. Například loni na podzim se konalo referendum o výstavbě sluneční elektrárny v Blatničce. Elektrárna měla vyrůst v lokalitě Pod hájem, kde má být vyhlášena Natura 2000. Hlasování se tehdy zúčastnilo celkem 137 lidí, z čehož výstavbu podpořilo sedmačtyřicet a proti výstavbě bylo devětaosmdesát obyvatel. „Lidé se proti tomu postavili, že se raději dívají na lesy a vinohrady, že osm hektarů je na Blatničku dost,“ shrnula výsledek průzkumu starostka Blatničky Jarmila Hrušková.