„K žádosti o umístění stavby byly předloženy souhlasná stanoviska a vyjádření dotčených orgánů státní správy,“ stojí v odůvodnění úřadu k zamítnutí námitky obce. Ta podle dokumentu neuvedla konkrétně, proč nesouhlasí se stavbou kompostárny v areálu sběrného dvora, jen se odvolala na výsledek ankety.

Námitek bylo ale mnohem více. Vznesli je buď konkrétní obyvatelé či některé ulice. Poukazovaly na znečišťování ovzduší, zápach a s tím spojené porušování vlastnického práva majitelů rodinných domů. Někteří místní upozorňovali i na to, že kvůli zápachu budou mít jejich domy a pozemky nižší hodnotu.

Veškerá zamítnutí byla zdůvodněná kladnými posudky úřadů. S ohledem na nepříjemný pach podle nich bude stačit „důsledně dodržovat technologický postup kompostování“. Pak by lidé v okolí neměli nic cítit.

S tímto byla zamítnuta i námitka Veroniky Bernátkové, která v bezprostřední blízkosti areálu vlastní historickou budovu Fibingerova mlýna. „Koupili jsme dům k bydlení a podnikání. Z budovy mlýna chci vybudovat penzion. Na pozemku bude stát čerpací stanice a stanice pro výcvikové středisko chovu psů,“ vysvětlila při veřejném projednávání majitelka mlýna své plány. Ty jsou nyní podle ní ohrožené. Mlýn se ale podle posudků nachází v dostatečné vzdálenosti, aby ho činnost kompostárny.

„Už na začátku kauzy jsem říkal, že není možné, aby padlo jiné rozhodnutí než toto. Vše bylo prováděné podle stavebního zákona,“ uvedl těmický starosta Karel Král. Zastupitelstvo podle něj nemá v plánu další kroky proti stavbě.

„Nechci zatím mluvit konkrétně, ale máme ještě v plánu se o něco pokusit,“ vyjádřil se naopak zmocněnec nespokojených obyvatel Petr Kostílek.

To ale nebrání tomu, aby firma Ekor jako provozovatel areálu začala s uskutečněním svého plánu. „Jakmile nabude platnost rozhodnutí, budeme žádat o dotace a budeme čekat, jak dopadneme,“ uvedl ředitel Ekoru František Svoboda.

Kompostárna v areálu sběrného dvora a dotřiďovaní linky v Těmicích bude sloužit celému Kyjovsku. Provozovat ji bude, stejně jako zbytek areálu, firma Ekor, jejímž zřizovatelem je Dobrovolný svazek obcí Severovýchod. Ten sdružuje více než čtyřicet obcí.

Projekt v celkové hodnotě osmadevadesáti milionů korun uhradí z devadesáti procent Evropská unie. Zbytek půjde z obecních pokladen jeho účastníků. Peníze se však vrátí v podobě menších nákladů na směsný komunální odpad.