Stop! Rozhodli se říct veselští radní dalším výherním automatům. Na zastupitelstvu přišli s návrhem na zákaz zvyšování počtu automatů ve městě. V současné době je jich tam už sto sedmnáct.

„Automatů je tu už dost. Nechceme mít z města Las Vegas,“ uvedl místostarosta Veselí nad Moravou Vilém Reichsfeld. Návrh na vyhlášku zakazující další nové automaty ale zastupitelstvem neprošel.

Důvod byl takový, že někteří koaliční, ale i opoziční zastupitelé mínili, že nejde o systémové řešení.
„Osobně si myslím, že je vyhláška nepřijatelná, protože v podstatě vytváří jakýsi stop stav z ničeho nic. Přičemž neřeší situaci o rozmístění těchto heren v minulosti,“ namítl na zastupitelstvu poslanec parlamentu Ivan Ohlídal.

Ten dále doplnil, že má vyhláška navíc diskriminační charakter. „V podstatě jen časově vymezuje situaci, kdy někteří podnikatelé v této oblasti podnikat mohou a jiným v tom bude zabráněno,“ pokračoval Ohlídal.

Stop stav chtělo Veselí omezit vyhláškou i přesto, že z výherních automatů teče každoročně do městské kasy více než pět milionů korun.
Provozování výherních automatů se v loňském roce rozhodli omezit například i v Kyjově. Na území města nyní nelze povolit tyto služby v rozmezí od dvaceti do padesáti metrů od mateřských, základních a středních škol a učilišť či sídel sociální a zdravotní péče a budov státních orgánů a církví.

„V současné době se nepřipravuje žádná další regulace těchto přístrojů ze strany města,“ informoval za Město Kyjov tajemník Milan Jagoš.

Rázně vyřešili problém s výherními automaty také zastupitelé ve Vacenovicích. Tam připravili vyhlášku, která výherní automaty zakazuje. „Vyhláška je platná. V jedné hospodě se automaty vůbec nepořizovaly a ve druhé je už měly, takže to ještě v letošním roce dobíhá. Příští rok ale nebudou mít provozování povolené,“ řekla starostka Vacenovic Blanka Bábíčková.

V listopadu navíc došlo ministerstvem financí k úpravě vyhlášky pro orgány, které umístění heren povolují.

Ministerští úředníci totiž upřesnili, co znamená pojem sousedství. Výherní hrací automaty totiž podle zákona nesmí město povolit v sousedství škol, sociálních a zdravotnických zařízení, budov státních orgánů a církví.

„Dosud jsme podle právního výkladu považovali za sousedství pouze sousedící budovy. Nyní to bude nově okruh sto metrů od školy nebo nemocnice,“ řekl mluvčí městské části Brna-střed Roman Burián.

Omezení se navíc mohou dotknout jen výherních automatů. „My můžeme udělat stop stav, ten ale neplatí pro automaty, které povoluje někdo jiný než my. A to je zejména ministerstvo financí. Jde o terminály, které jsou on–line propojené,“ vysvětlil Reichsfeld.