Zhruba dvě stovky pracovních míst. Tolik by jich podle ředitele pobočky jedné z francouzských automobilových firem, která přesunuje svou výrobu kvůli úspoře nákladů z Koryčan do Čejče, mělo vzniknout na Hodonínsku. K prvnímu lednu 2009 si tak region sužovaný vysokou mírou nezaměstnanosti mírně polepší.

Moderní projekt, jež vedení zahraniční společnosti nazývá Oknem do Evropy, zahájí management výstavbou montované výrobní haly v obci už koncem srpna.

„Firma vystaví další čtyři tisíce čtverečních metrů výrobních ploch právě v Čejči. Stávající výrobní závod, který tady už funguje, čeká kompletní opláštění. Reprezentativní komplex pak bude tykadlem pro celou východní Evropu,“ řekl ředitel závodu Jiří Malík.

Nový moderní závod na výrobu dílů do brzdových systémů bude podle něho po odeznění krize schopen za příznivějších podmínek rozšířit další výrobní kapacity. Práci by v něm tak do budoucna mohlo najít mnohem více lidí. „I když slavnostní zahájení stavby chystáme na osmadvacátého srpna i za účasti hejtmana Haška, přesto už výstavba v těchto dnech běží,“ upozornil ředitel závodu firmy, jejíž sídlo je jihovýchodně od francouzské Basileje a po celém světě zaměstnává přes pět a půl tisíce lidí. Do konce roku bude výstavba moderní montované haly u konce.

Pro zhruba stovku nezaměstnaných na Hodonínska tak vysvitne jiskřička naděje.

Tu druhou stovku pracovních míst obsadí totiž z obavy ze ztráty zaměstnání stávající zaměstnanci z Koryčan. Tam firma nabídne své výrobní prostory potenciálním zájemcům poté, co nejprve řadu měsíců usilovala o získání pozemku v průmyslové zóně v Kyjově. „Nakonec se po zvážení nákladů rozhodla pro několikanásobně levnější variantu. Navíc montované stavby frčí jako na drátkách. Počátkem roku by tak výrobní prostory měly být po kolaudaci a schopny zahájit výrobu pro automobilový průmysl,“ upřesnil termín Jiří Malík z managementu firmy. Ten rovněž kvůli ekonomické recesi podstatně francouzské vedení zeštíhlí.

Vytvoření každého nového pracovního místa velmi uvítají nejen nezaměstnaní v regionu. I ředitel Úřadu práce v Hodoníně Vladimír Šťáva se domnívá, že tento počin alespoň částečně uleví Čejči, Hovoranům, Mutěnicím a i poněkud vzdálenějším Dubňanům, kde lidí bez práce stále přibývá. „Bude to ale zajímavé i pro Hodoňany, kteří mají z Hodonína do Čejče poměrně slušné spojení vlakem i autobusem,“ domnívá se Šťáva.

Starostka Čejče, kde Okno do Evropy vyroste, poněkud skepticky doufá, že se v obci vůbec najdou kvalifikovaní lidé. „Pokud by ale skutečně byla pravda, že firma zaměstná sto nových lidí, uvítáme každé jedno pracovní místo,“ vzkázala Marta Výmolová.

Na lepší časy se zatím neblýská v Hodoníně. Stávající firmy propouštějí a nové se podle starosty Hodonína Lubora Šimečka opravdu kvůli hospodářské krizi nějak nehrnou. „Nevím momentálně o žádné firmě, která by chtěla v dnešní době nějakým podstatným způsobem nabírat zaměstnance či tady rozšiřovat výrobu,“ konstatoval hodonínský starosta.