Bývalý majitel, firma Lignit Hodonín, je od září 2009 na návrh věřitelů v insolvenci. Dlužník ale k řízení dosud nepřistoupil a soud neví, kdo je oprávněn za firmu jednat. O úpadku proto rozhodneme nejdřív v březnu," řekla dnes ČTK mluvčí Krajského soudu Miroslava Sedláčková.

V říjnu vstoupil do podniku nový strategický investor, jehož identitu vedení firmy neprozradilo. Podle informací šéfa hornických odborářů Vojtěcha Salajky z listopadu minulého roku mělo jít o neznámou švýcarskou finanční skupinu. Nyní jako vlastník vystupuje společnost Thames Down Limited.

Podle dnešního vydání Hodonínského deníku má Thames Down Limited zájem těžbu lignitu obnovit. "Společnost už investovala do dolu desítky milionů. Samozřejmě bychom chtěli, aby se nám investice vrátila zpět. Pozitivní garance dát ale v současné chvíli nedokážeme," řekl listu zástupce firmy Tomáš Kende.

"Na to, kdo je majitelem, nedokáže nikdo odpovědět. Tomáš Kende, který zastupuje Thames Down Limited, s námi přestal komunikovat. Podle obchodního rejstříku má ale Lignit Hodonín stále stejné jednatele," řekl dnes ČTK Salajka.

V listopadu minulého roku se v dole na krátko obnovila těžba, už před Vánoci ale poslední směna důl zakonzervovala. V lednu letošního roku odešlo na dohodu na hodonínský úřad práce asi 160 zaměstnanců.

"Výplaty za prosinec firma nerozdala. Podle zástupců Thames Down Limited by je měl řešit už insolvenční správce. O úpadku ale soud rozhodne nejdřív v březnu. Ve firmě zůstala asi padesátka zaměstnanců, která doly udržuje. Ostatní raději odešli na úřad práce, kde mají jistou alespoň podporu," řekl Salajka.

Kdo nakonec mzdy za prosinec lidem zaplatí, je podle Salajky nejisté. Hodonínský úřad práce to ale nebude. "Stát za nás už vyplatil dlužné mzdy za červenec, srpen a září 2009. Na další máme nárok zase až po roce, tedy v září," dodal Salajka.

Důl Mír je posledním lignitovým dolem v Česku. Těžba lignitu, nejmladšího druhu hnědého uhlí, ještě na počátku 90. let na jihu Moravy zaměstnávala několik tisíc lidí, doly byly největší firmou v regionu. Do roku 1996 byly kvůli ztrátové těžbě některé doly uzavřeny a firmu opustila většina zaměstnanců. Téměř celá produkce firmy, která činí 460.000 tun uhlí, směřuje do Elektrárny Hodonín.