„Pokud bude realizován, bude to další milník vexpanzi Moravských naftových dolů vRuské federaci. Jednalo by se vůbec onejvětší investiční projekt vcelé historii společnosti,“ řekl František Komárek.

Jeho slova potvrdil mluvčí společnosti Dan Plovajko. „Vnásledujících pěti letech chce skupina MND zvýšit těžbu ropy a plynu až na desetinásobek, při zachování současné těžby na území České republiky,“ informoval Plovajko.

VRusku počítá sroční kapacitou čtyři miliony tun uhlovodíků. „Konkrétně to bude tři a půl milionu tun surové nafty a tři miliardy kubických metrů zemního plynu,“ upřesnil Plovajko.

Na území České republiky získává zjednadvaceti ložisek dvě stě až tři sta tisíc kubických metrů ropy ročně. Podílí se také na rozsáhlé těžbě vPákistánu, která denně přináší deset milionů kubických metrů plynu. Vroce 2006se její zisk před zdaněním blížil částce dva a půl miliardykorun.

Podle memoranda podepsaného spředsedou vlády Sverdlovské oblasti Viktorem Koshkarovem bude společnost spolupracovat sněkolika místními firmami. Moravské naftové doly předpokládají, že ještě letos zahájí práce na výstavbě nové rafinerie. Vroce 2011ji chtějí uvést do provozu.

VRusku začala tato firma podnikat už loni. Na podzim koupila podíl 76procent ve dvou společnostech vUljanovské oblasti, kde zatím provádí průzkum. Aktivity rozvíjí také na Ukrajině, vRumunsku, Německu a Jemenu.