"Jezdím tam od roku 1999, ale předtím se akce účastnil tchán. První recepturu získal před čtyřiceti lety a už v roce 1984 ji prodával ve Slušovicích. Po revoluci jsme začali naplno jezdit a propagovat nápoj, který lidé tehdy moc neznali," popisuje začátky pětapadesátiletý výrobce medoviny.

Jak říká, firmu vyženil. „Když jsme se se ženou poznali, říkala, že její otec vyrábí medovinu. Tehdy jsem se ptal, co to je," vzpomíná s úsměvem.

Až do doby, kdy začal s prodejem, pracoval sedmnáct let jako učitel. „To je krásné poslání, ale zjistil jsem, že neuživí rodinu. Proto jsem se dal na prodej medoviny," vysvětluje Trutman. Běžný prodejní den se podle něj za léta nezměnil. Prodejci ale ano. „Dříve tam lidé nabízeli i zahradní stroje a techniku. Nyní se mnozí přesunují na internet," říká prodejce.

Podle něj pro medovinu chodí ti stejní lidé pravidelně už několik let. Proto elektronický prodej zatím neplánuje. „Takto mám jistotu, že přijde zákazník a vezme si pětilitrovou bandasku. Nebo že přijdou zase jiní, kteří si koupí dvě litrové láhve," říká výrobce medoviny, kterého lidé mohou potkat i na akcích v Kyjově.

„Už mi naštěstí dorostly děti, takže se s nimi člověk o práci podělí. Někdy mám třeba dva víkendy po sobě volné. Jindy je ale akcí víc, takže pomáhají," svěřuje se Trutman. Dříve měl osmdesát včelstev, ty však časem zrušil. „Teď mi med dodávají jiní včelaři," podotýká obchodník.