Ve třítisícovém městě v Lednicko-valtickém areálu je Fruta jedním z posledních větších zaměstnavatelů. Po propouštění zkraje letošního roku lidé začali spekulovat o tom, zda výroba neskončí úplně.

„Spousta lidí dostala koncem roku výpovědi a téma se pořád hodně v Podivíně řeší a přetřásá. Přece jen dává Fruta práci velkému množství místních. Kde by ti lidé dělali, kdyby skončil i tento podnik? Šíří se různé dohady a spekulace, každý si něco přidá a vznikají pak i fámy, na kterých nemusí být nic pravdy. Povídá se třeba, že do konce roku firma určitě pojede. A že se pak uvidí,“ zmínila například Dana Řezáčová, která ve Frutě před více jak dvaceti lety také pracovala.

Největší moravský rybník se roky potýká s nedostatkem vody. Jeho letošní stav si však ochranáři pochvalují. Voda je výrazně čistší a přibývá zde i obojživelníků či brodivých ptáků.
VIDEO: Z největšího rybníku je louže, Nesyt u Sedlece se změnil v baštu ptáků

Podivínský podnik aktuálně zaměstnává na sto třicet lidí. Jeho uzavření však vedení společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko vyloučilo. „Propouštění na začátku roku bylo součástí běžné úpravy kapacit výroby na požadavky trhu. Společnost Orkla Foods Česko a Slovensko nemá v úmyslu produkci v Podivíně ukončit,“ ubezpečil mluvčí vlastníka Martin Frýdl.

Zaměstnanci, se kterými Deník hovořil, se vyjadřovali spíše opatrně. „Všichni okolo vědí všechno, ale my nevíme nic," kroutila hlavou jedna z dlouholetých pracovnic, která však odmítla zveřejnit své jméno. Redakce jej však zná.

Ne o propouštění, ale o rozvoji Fruty má zprávy i starosta města Martin Důbrava. „Je to informace asi půl roku stará, aktuálnější ke mně nedoputovala. Ovšem pokud vím, po posledním propouštění se o žádném dalším neuvažovalo. Ale to víte, že to lidé v Podivíně řeší,“ uvedl.

Luxusní včelí úl. Street art v Břeclavi.
Z nudné trafostanice chlouba. Podívejte se, co dokázali umělci v Břeclavi

Většina Podivínských vnímá Frutu jako kus historie města. Jedním z nich je například důchodce Luděk Kocourek. „Hodně mých známých tam roky pracovalo. O velkém propouštění vím, samozřejmě se o tom mluví. Mezi lidmi se ale říká kde co. Mrzelo by mě, kdyby podnik zavřel. Výborná je pro nás místní i podniková prodejna se spoustou zboží za velmi výhodné ceny,“ okomentoval pro Deník muž.

Fruta a její fungování se podle dalšího z Podivínských, Svatopluka Hřebačky, řeší ve městě už dlouhé roky. „Mluvilo se o tom i v době, kdy podnik patřil Hamé. Pokud vím, poslední dobou Fruta pořad měnila vlastníky a myslím, že i suroviny pro výrobu už se dováží ze zahraničí kvůli cenové dostupnosti. Podivínských už tam, aspoň co vím, moc nepracuje. Je tam zaměstnaných hodně agenturních pracovníků,“ zareagoval zase Hřebačka.