Zadarmo může do autobusu také doprovod dítěte do tří let. Ostatní cestující si naopak připlatí. „Jízdným zdarma chceme podpořit hlavně mladé rodiny a starší lidi,“ vysvětlil rozhodnutí zastupitelstva místostarosta Hodonína Jiří Koliba.

Zdarma budou jezdit nejen senioři, ale také doprovod díťete. Může to být jeden z rodičů, ale také babička, dědeček nebo někdo další. Bez jízdenky může nastoupit vždy jen jedna osoba, která maximálně tříleté dítě provází.

Neplatí se ani za dítě v kočárku, takže za výlet městskou dopravou maminka nezaplatí ani korunu. „Myslím, že se o tom zatím neví, ale je to dobrý nápad,“ přivítala změnu jedna z maminek Lucie Ligdayová. Totéž si myslí i další. „Městskou dopravu moc nevyužívám, ale bezplatnou jízdu bych přivítala,“ soudí Květoslava Studničková. Tato změna bude platná až s novým ceníkem jízdného od 1. července.

Celkově se ceny jízdného zvýší o dvě koruny. To ale podle starosty Lubora Šimečka nesouvisí se zvýhodněním některých obyvatel. „Poslední ceník je dva roky starý a bylo potřeba reagovat na zvyšující se provozní náklady,“ komentoval zvýšení cen Lubor Šimeček. Zdražovat se budou taky časové jízdenky, ale ne o tolik jako jednorázové. Například školáka vyjde měsíční jízdenka na sto padesát korun.

Příplatek při zakoupení lístku u řidiče zůstává na jedné koruně. Město se podle starosty také chystá optimalizovat jízdní trasy. Chce tak reagovat na klesající počet přepravovaných osob.