Petr Kalvoda jezdí každý den ze Šlapanic do Brna vlakem do práce. Na pravidelná zpoždění si už zvykl, letos to však bude mít s dojížděním ještě horší. České dráhy totiž omezí některé důležité spoje hlavně kvůli opravě nádraží v Břeclavi a začínající rekonstrukci brněnského železničního uzlu.

„Zpoždění už beru jako folklor. Téměř nikdy nepřijedu do práce včas,“ komentoval oznámení Českých drah Kalvoda. Plánované výluky postihnou desetitisíce cestujících.

„Výrazně omezíme provoz, hlavně v Břeclavi. Naštěstí zůstane nádraží částečně průjezdné. Jinak by to bylo ještě komplikovanější,“ upozornil mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Přestože by přesné časové rozpisy jednotlivých výluk už měl znát každý cestující, České dráhy s jejich zveřejněním váhají.

„Doufám, že konkrétní harmonogram uvidíme co nejdříve. Musíme to lidem říct předem, aby se na výluky mohli připravit,“ poznamenal jihomoravský krajský radní Jaroslav Pospíšil.

 

Výluky 2008

Modernizace uzlu Břeclav

Uzel Brno a přilehlé tratě

Úsek Břeclav – Brno

Brno – Blažovice – Holubice

Brno – Křižanov

Brno – Svitavy Brno – Přerov

Břeclav – Nedakonice

Brno – Jihlava

Znojmo – Okříšky

Tišnov – Nedvědice Skalice nad Svitavou – Chornice

Brno - Blažovice – Veselí nad Moravou

Hodonín – Vrbovce

Moravský Písek – Bzenec

Hodonín – Zaječí (trať 255)

Břeclav – Znojmo (trať 246)

 

Podle něho budou výluky a zpoždění i jedním z hlavních témat setkání mezi krajskými úředníky a drahami, které je naplánované na tento týden. „Chceme se domluvit na výlukových jízdních řádech. Chápeme, že se do železnice dlouho neinvestovalo, takže je nejvyšší čas s tím začít. To ale neznamená, že by to měli odnést cestující,“ míní Pospíšil.

Lidé se však obávají, že se bude opakovat situace z podzimu minulého roku. Tehdy kvůli stavbám zkolaboval jízdní řád. „Dráhy si jezdily, jak chtěly,“ připustil Pospíšil. Mnohdy neúnosná zpoždění chce vedení kraje letos omezit.

„V roce 2006 naše politika přivedla drahám deset procent nových zákazníků. Státní firma ale s námi nejedná, jak bychom si zasloužili. V nové smlouvě chceme vyjednat vyšší pokuty za zpoždění,“ uvedl hejtman Stanislav Juránek.

Kraj plánuje na regionální spoje přispět drahám v tomto roce necelou půl miliardou korun.