Zatímco z počasí v posledních dnech se řidiči příliš neradovali, o to víc sevz bílé sněhové nadílky těšili milovníci zimních sportů a provozovatelé svahů na Hodonínsku. Vleky podle majitelů spustí nejdřív koncem tohoto týdne. Tedy v případě, že teploty budou pod nulou. Zasněženou přírodu zatím prolínají jen běžecké stopy. Přání provozovatelů i návštěvníků sjezdovek se však asi nesplní, zima má být teplá.

„Projížděl jsem bělokarpatskou oblastí a vypadá to tam jako z Ladova obrázku. Pro běžky je to ideální, pokud se podaří, už o víkendu vyrazím,“ radoval se běžkař Rostislav Něnička z Vlkoše.

Lyžaři či snowborďáci mohou zatím vyrazit jen do Buchlovských hor. Ve Skiparku Stupava je sjízdná dvě stě metrů dlouhá sjedovka. I tady však čekají na sníh a mráz. „Zůstalo něco málo napadaného sněhu, ale musíme zasněžovat,“ uvedla majitelka stupavského Skiparku Bohdana Orlová.

Vlekaři se shodují, že první mráz zimu nedělá a po zkušenostech z loňské zimy raději vyčkávají. „Neporučíme větru ani dešti a počasí nám moc nepřeje. Vyčkáváme, co bude následující den,“ uvedl provozovatel Skiparku Filipovo údolí Lubomír Žák.

Předpovědi meteorologů však nejsou radostné. „Výhled na počasí od poloviny týdne vypadá spíše na teplejší proudění, čili žádné velké mrazy jako v těchto dnech neočekáváme,“ vzkázala meteoroložka Jitka Kučerová. Podle ní čekají lidi na Hodonínsku srážky spíš dešťové. „Jen v úterý možná hrozí mrznoucí srážky a místy se může objevit ledovka,“ dodala Kučerová.

Vánoce na blátě předpovídá i historik a kronikář Ladislav Kudr z Kostelce. „Vždy, když brzy skončí podzim, následuje teplá zima,“ řekl Kudr. Výjimkou byl podle něj rok 1928. Třicet centimetrů sněhu tehdy napadlo ještě před svatým Martinem a na Vánoce už to byl jeden metr. Mrazy pak uhodily až v únoru do mínus čtyřiatřiceti stupňů.

 

Sjezdovky regionu

Sníh (cm) Otevřeno o víkendu?

Radějov Štěpničky 10 Ne
Uhřice Sporturist 10 Ne
Skipark Stupava 25 Ano
Strážovice Babylon 10 Podle počasí
Filipovo údolí 20 Podle počasí
Osvětimany 10 Ne