Majitelé měděných okapů mají nejspíš od zlodějů barevných kovů klid. Těm už se totiž téměř nevyplatí krást a následně odvážet ukradené kovy do sběren. V důsledku finanční krize se totiž od léta snížily výkupní ceny mědi, železa i ostatních kovů o více než polovinu.

„V květnu jsme dávali za kilo mědi sto patnáct korun. Teď dáváme padesát,“ potvrdila Klára Motyčková ze společnosti Sběrné suroviny Hodonín. Podobně jako měď je na tom i zbytek barevných kovů. Ještě v létě byly přitom jejich výkupní ceny téměř dvojnásobné.

„Co se týče železa, tak jsme ho přes prázdniny vykupovali do pěti korun. Pak už to začalo po padesátníku, po korunce klesat. Zlomový byl v podstatě říjen a listopad,“ řekl majitel sběrny, který si nepřál být jmenován. A podobné je to i u jiných barevných kovů a hliníku, jehož výkupní cena spadla z šestatřiceti korun na dvacet.

Snížením výkupní ceny se logicky snížil i zájem lidí, kteří kovy do sběren vozili. Například hodonínský Kovosteel eviduje snížení zájmu až o čtyřicet procent.

„Lidé totiž zřejmě nejsou motivovaní cenou. Když dovezli pár kilo, tak za to měli větší finanční obnos. Od fyzických osob se dodávaný objem skutečně snížil,“ uvedla Martina Lopraisová ze společnosti Kovosteel. Nejmenovaný majitel sběrny zaznamenal dokonce osmdesátiprocentní úbytek zákazníků.
„Jen dvacet procent lidí je ochotných akceptovat výkupní cenu,“ komentoval muž.

Firmy se vzácně shodují: jedná se o následek finanční krize. „Situace je všude stejná, protože všichni dodáváme suroviny do stejných sběratelských hutí, jak vnitrozemských, tak zahraničních,“ doplnila Lopraisová.

Pokud ještě někdo hledá záchranu ve sběru papíru, ani tam mu pšenka nepokvete. S papírem je totiž situace ještě horší.
„Od prosince vybíráme poplatky za to, že nám někdo papír přiveze. A to třicet haléřů za vlnitou lepenku a smíšený papír,“ informovala Motyčková. Když není prodejce z Hodonína a blízkého okolí, zaplatí dokonce šedesát haléřů za kilo smíšeného papíru.

„Noviny a časopisy ještě vykupujeme. Dáváme padesát haléřů za kilo,“ pokračovala Motyčková. Podle ní je ale situace v okolních sběrných dvorech podobná. V Uherském Hradišti nebo Hustopečích vybírají totiž padesát haléřů až korunu. „Opravdu nám to nepokrývá ani náklady na zpracování.

Nemáme odbyt, papírny to ani nechtějí,“ poznamenala Motyčková. Ta dále doplnila, že pokud se situace nezlepší, společnost už předpokládá, že během příštího roku zkrachuje.

„Uvidíme příští rok. Dva, tři měsíce a asi skončíme. Opravdu je to katastrofální. Vím, že nějaká výkupna už skončila. Kdo to dělá soukromě, tak momentálně zavřel,“ konstatovala Motyčková. Dle jejích slov se ale situace nezlepší, odběratelé totiž říkají, že tato situace má trvat i dva roky.