Největšímu zaměstnavateli na Horňácku, velické Kordárně, se nejspíš blýská na lepší časy. Mnohaměsíční obavy z budoucnosti firmy by mohla vyřešit tuzemská investiční skupina Jet Investment, která vyhrála výběrové řízení na koupi továrny.

„Firma převezme akcie nové společnosti Kordárna Plus, která vznikne v rámci reorganizačního řízení. Budou do ní vložena klíčová aktiva současné Kordárny,“ informoval v tiskové zprávě mediální zástupce společnosti Karel Samec.

Skupina JET Investment kupuje podnik prostřednictvím své společnosti Cefeus Cupital. V oblasti restrukturalizací průmyslových firem má bohaté zkušenosti. Úspěšně již restrukturalizoval řadu firem mimo jiné Českomoravský len, Adast Blansko, Hutní Montáže Ostrava nebo Sběrné suroviny. „Finanční zázemí investora je zárukou stability a dalšího rozvoje Kordárny. Vysoký zájem investorů a dosažené podmínky prodeje byly oceněním dobrého stavu firmy po provedení radikálních ozdravných kroků,“ uvedl Petr Smutný, partner poradenské společnosti Pricewaterhou­seCoopers, která spolu s krizovým managementem vedla restrukturalizaci společnosti a podílela se na organizaci a průběhu výběrového řízení.

Pokud se věřitelé dohodnou a novým vlastníkem se stane společnost Jet Investment, získá kromě akcií Kordárny plus také zařízení a stroje, továrnu a zázemí, včetně potřebných certifikací. Dále všechny příslušné smlouvy se zákazníky, dodavateli materiálů i strojního zařízení a také zaměstnanci ve výrobě.

Zachová provoz

„Dosažená dohoda a struktura transakce by měla zajistit nepřerušený provoz, zachování pracovních pozic a nepřerušené pokračování obchodní činnosti,“ zdůraznil Samec.

V zachování chodu Kordárny doufá i tamní starosta Jiří Pšurný. „Doufám, že má společnost ty nejčistší úmysly a nejlepší záměry, tak aby Kordárna fungovala, zaměstnávala co nejvíc lidí a prosperovala,“ řekl. „Jestli je to dobrá nebo špatná zpráva dozvíme až trošičku později. Máme samozřejmě očekávání a doufejme, že vše dopadne dobře,“ řekl k posunu Pšurný. K novému vývoji se zatím nechtěl vyjadřovat největší věřitel Kordárny, kterým je Česká spořitelna. „Prodej Kordárny je úspěšným završením prodejního procesu, který je součástí reorganizace firmy. Potvrzuje to naši strategii. Pokud vidíme šanci na oživení a potenciál k dalšímu růstu firmy, tedy možnost záchrany životaschopné části businessu, tak nikdy nechceme firmy posílat do konkurzu,“ uvedla jen mluvčí společnosti Kristýna Havligerová.

K prodeji společnosti Kordárna Plus by mělo dojít přibližně v polovině března 2010, kdy ho bude schvalovat schůze věřitelů. K faktickému převzetí společnosti pak dojde po uplynutí zákonných lhůt, což se podle Samce očekává během dubna 2010. „Reorganizace společnosti Kordárna bude tímto okamžikem de facto úspěšně dokončena. Insolvenční závazky budou vypořádány z prostředků získaných prodejem Kordárny Plus,“ uzavřel Samec.