Dva roky trvalo společné působení obecně prospěšné společnosti s názvem Tradice Slovácka v Uherském Ostrohu a Blatničce. Zájemci si mohli nechat v této firmě vyrobit nový kroj, nebo přinést na opravu ten starý. Střediska působící v historické budově školy v Blatničce a v areálu Přízámčí v Uherském Ostrohu už ale nebudou fungovat pod jednou značkou. Z ekonomických důvodů se osamostatnily a stávají se konkurenty.

„Tak, jako my, i Uherský Ostroh se zavázal k vytvoření nových pracovních míst. Blatnička pěti a Uherský Ostroh jedenácti. Ke konci roku nebyla práce. Takže jsme se rozhodli, že každé středisko si bude shánět zakázky samo,“ vysvětlila starostka Blatničky Jarmila Hrušková.

Právě Hrušková stála u zrodu nápadu napomoct udržování folklorních tradic na Slovácku šitím, půjčováním a opravou krojů. „U nás jsme využili budovy staré školy, kde je dostatek místa pro prádelny, sušárny i výstavní prostory. Chtěli jsme to, co chybí v Blatničce, doplnit i v Uherském Ostrohu, kde měla být výroba obuvi, řemenů, klobouků a tkaní látek. Naše spolupráce však nefungovala ekonomicky,“ vysvětlila Hrušková.

Středisko v Blatničce podle ní zaměstnává pět lidí, zatímco to uherskoostrožské jedenáct.

„Nyní po rozdělení máme v plánu zachovat takové to zdravé soupeření, nechceme rivalitu. Každé středisko si bude chtít samo sobě dokázat, že je lepší,“ doplnila Hrušková. Vedoucí střediska v Blatničce se stala dosavadní šéfka obou Tradic Slovácka Jana Smutná.

„Chceme zachovat původní myšlenku, že v obou místech dostanou lidé kompletní nabídku a servis. Každé středisko bude mít navíc svou doplňkovou činnost. Dokáži si představit, že při větších zakázkách si budeme vypomáhat,“ dodala starostka Blatničky.

V Uherském Ostrohu má středisko začít samostatně fungovat od prvního listopadu. Tamní novinkou bude půjčování krojů, o což je už nyní údajně velký zájem.

„Vyrábíme také klobouky na míru, podařilo se nám sehnat i obuvníka. Myslím si, že konkurence není na škodu, všichni se budeme snažit být rychlejší a pečlivější,“ řekla Dagmar Raušová z ostrožského střediska Lidové tradice a řemesla. Podle Hruškové i Raušové rozhodně nebude mít rozdělení středisek negativní vliv na objednávky od zákazníků.

„Dílna u zámku v Uherském Ostrohu začala s novým názvem i logem, a to Lidové tradice a řemesla. Vytvořili si tam dokonce i nové propagační materiály a webové stránky,“ poznamenala Zuzana Lipárová z informačního centra v Uherském Ostrohu.

Vedení Uherského Ostrohu i Blatničky čeká tento týden ještě schůzka, na které by se měly domluvit detaily rozdělení.
„Máme se starostou Uherského Ostrohu schůzku. Podmínky rozdělení jsme totiž zatím nestanovili,“ doplnila Hrušková.

Autorky:

TEREZA BIČANOVÁ
ZUZANA ČERNÁ

Související článek:

hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/do-oprav-a-vyroby-kroju-zasahne-konkurence20081021.html