Odpor vůči evidenci tržeb projevují i další podniky na jižní Moravě. „Jedním z problémů je určitá necitlivost vůči malým podnikatelům, zejména při zavadění,“ konstatoval ekonom společnosti Cyrrus Michal Brožka.

Pro majitelku malé prodejny textilu v Rakvicích na Břeclavsku Darinu Tesařovou přechod znamenal nové náklady. „Měsíčně platím 350 korun za pronájem terminálu, pak ještě dalších 120 korun za vedení samotné evidence tržeb. Ročně to vychází přes čtyři tisíce korun, je to pro mě dost náročné,“ řekla.

EET, ilustrační foto.
Dva roky s EET: pokuty za 12 milionů, chyby dělá každý třetí

Komplikace podle ní navíc vznikají i tehdy, když lidé přijdou vrátit zboží. „Finanční úřad se hned začne zajímat, jestli nemáme nějaký problém,“ dodala Tesařová.

Celkem od zavedení druhé vlny evidence tržeb vykonali úřednici v Jihomoravském kraji 8 433 kontrol maloobchodu a velkoobchodu. „Při tom bylo zajištěno 2 113 porušení zákona,“ vyčíslil zástupce ředitele finančního úřadu David Stančík.

Dva roky od zavedení druhé vlny EET:

Podle sociologického průzkumu z října 46 procent respondentů elektronické evidence tržeb podporují.
Od zavedení druhé vlny vykonali úřednici na jihu Moravy 8 433 kontroly.
Zajistili 2 113 porušení zákona. Na dani z DPH za dva roky přinesla elektronická evidence tržeb do veřejných rozpočtu přes 10 miliard korun.
V hodnocení lehkosti podnikání Světové Banky Česká republika za poslední dva roky klesla z 27 místa na 35.

Mezi nejčastější prohřešky obchodníků patří neodeslání datové zprávy a nevystavení účtenky. „Na jihu Moravy od začátku druhé vlny úředníci kvůli opakovanému porušení zákona zavřeli tři provozovny. Všechny byly později znovu otevřeny,“ dodal Stančík.

Elektronická evidence tržeb má podle ministerstva financí pozitivní dopad pro státní rozpočet. „Jen na dani z přidané hodnoty za dva roky přinesla do veřejných rozpočtů přes deset miliard korun,“ řekl ekonom Brožka.

Celkový přínos je podle mluvčího ministerstva financí Zdeňka Vojtěcha celorepublikově přes dvacet miliard, a to včetně daně z příjmů fyzických a právnických osob a pojistného.

Třetí a čtvrtá vlna elektronické evidence tržeb je ve stadiu projednávaní. „V případě schválení novely například v červnu se předpokládá její zavedení v lednu roku 2020,“ uvedl Vojtěch.

Záchranáři v akci.
Záchranáři zasahovali rekordně často. I kvůli suplování práce praktických lékařů

Týkat se bude stánkového prodeje, farmářských trhů, služeb, práce účetních a lékařů. Nová novela zahrnuje i variantu, že by podnikatelé s malými příjmy mohli evidovat tržby bez připojení k internetu.

MARIYA OSTRENKOVÁ
MICHAL HRABAL