Právě v katastru její obce má dobývací prostor vzniknout. Pět set metrů od prameniště. „Jsou tu hlavní zdroje surové vody, kterou zásobujeme obyvatelstvo od Veselí nad Moravou až po Břeclav a část Kroměřížska. Nemůžeme si proto dovolit ustoupit zájmu podnikatele bez ohledu na zabezpečení pitné vody pro náš region,“ upozornil předseda Vodovodů a kanalizací Hodonín a starosta Bzence Pavel Čejka.

Ve Valdštejnském paláci vystoupí i senátorka za Hodonínsko Anna Hubáčková. Proti těžbě se vyjadřovala od roku 2006 ještě jako vedoucí krajského odboru životního prostředí. „Jde o jedno z pěti největších pramenišť pitné vody v České republice. Musíme jej chránit,“ prohlásila senátorka Hubáčková.

Projednávání petice za ochranu zdrojů pitné vody v senátním výboru.
Senát bude patřit petici proti těžbě štěrkopísku. Na konci března

Výjezd do Prahy chce podpořit i poslanec z nedaleké Strážnice Radek Holomčík, který se přesune i do Senátu. „Navíc budu i ve sněmovním výboru pro životní prostředí hájit novelu zákona o vodách, která by problém vyřešila. Zpřísňuje totiž možnosti povrchové těžby,“ připomněl poslanec Holomčík.

Výprava z Hodonínska chce v Senátu navrhnout usnesení, že na základě změn klimatu v oblasti je třeba znovu posoudit vliv těžby na životní prostředí a že je nutné začít se zabývat nesouhlasným stanoviskem lidí, kteří v regionu žijí. „Směle očekávám, že ministr životního prostředí výsledky petice postoupí do rozkladové komise, která se bude zabývat vlivy záměru těžby na životní prostředí,“ uvedla senátorka.

Výprava z Hodonínska předáva petici Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí s více než jedenácti tisíci podpisy předsedovi Senátu Milanu Štěchovi.
Senátu předali téměř jedenáct a půl tisíce podpisů. Proti těžbě štěrkopísku

Záměr těžby štěrkopísku i přes petice postoupil až do fáze stanovení dobývacího prostoru. Proces ale obvodní báňský úřad pozastavil kvůli prověření dopadů na životní prostředí. „Rozhodnutí ministra ve věci přezkumu závazného stanoviska EIA očekáváme v příštích několika týdnech,“ sdělil v pondělí mluvčí rezortu životního prostředí Marek Čihák.

V senátním slyšení dostane prostor i zástupce těžební společnosti České štěrkopísky, která dlouhodobě tvrdí, že těžba stavební suroviny nepoškodí životní prostředí a zdraví obyvatel v dané oblasti. „Lidé se nemají čeho obávat. To také v Senátu doložím naší prezentací,“ oznámil právní zástupce těžební společnosti Pavel Josefus.

Ilustrační foto
Chtějí zpřísnit podmínky povrchové těžby. Kvůli vodě