Zařízení zodpovědné za vypouštění družic do vesmíru se nazývá sequencer a bude součástí rakety Ariane 6. Sequencer je nezbytný, pokud nese raketa větší množství satelitů. „Jakmile je jich na raketě například padesát, je potřeba jejich vypuštění naplánovat tak, aby na oběžné dráze nekolidovaly, a zároveň opustily raketu ve správný moment. To všechno je možné díky sequenceru, neboť běžný raketový počítač by tuto činnost nezvládl,” vysvětlil výkonný ředitel SAB Aerospace Petr Kapoun.

Unikátnost vyvíjeného sequenceru spočívá v jeho technologickém řešení. Velikost zhruba pětikilového zařízení je možné přizpůsobit před každým startem rakety podle počtu připevněných satelitů. Přidáním dalšího modulu tak dojde k navýšení kapacity zařízení a stejně tak platí, že odebráním modulu se jeho kapacita sníží. „Nebudeme tak muset vyrábět zbytečně drahé sequencery, ale vždy při jejich sestavování zohledníme počet satelitů. Výhodou je také to, že variabilita modulů se dá rychle měnit,” doplnil Petr Kapoun.

Dalším nezvyklým technologickým řešením je také využití velkého množství procesorů zodpovědných za odpojení družic. Díky tomu, že budou mít svůj vlastní procesor každé tři družice, hrozí minimální riziko chyby, že by se všechny neodpojily. „Vesmírná tématika mě zajímala už od mala. Je super, že i naše malá zemička, a ještě menší město na jihu Evropy se na dobývání vesmíru podílí,“ vylíčila Eliška Gruberová z Brna.

S.A.B. Aerospace je česká společnost věnující se vývoji a výrobě komponent, testování a montáži konstrukcí pro mezinárodní organizace, kosmické agentury i soukromé společnosti, které dlouhodobě působí ve vesmírném průmyslu. Vznikla v roce 2014. Vyrobila dispenser nosné rakety Vega a podílí se na součástek pro Carrier Modul z projektu Exo Mars 2020.