Lidé ze sídliště Hutník ve Veselí nad Moravou chtějí koupit městské byty, které mají v nájmu. Městská rada schválila a navrhla zastupitelstvu jejich prodej za padesát procent kupní ceny. Lidem se to ale nelíbí.

Myslí si, že zastupitelé mají na prodej bytů dvojí metr. V předchozích letech totiž v jiných veselských lokalitách prodávali byty o patnáct procent levněji. „Můžu se jen domnívat, že město chce na prodeji bytů zbohatnout a splatit dluhy, které má,“ řekla jedna z nájemnic Věra Kristoňová.

Lidé tvrdí, že se nikdo ani nebyl podívat na stav bytů. „Jsou úplně vybydlené a někteří lidé mají dokonce praskliny ve zdech,“ dodala Kristoňová. Opravy dosud nájemníci financovali z vlastních kapes, nevidí proto důvod, proč by měli platit víc.

Dvoupokojový byt, který vyšel v roce 2004 asi na 150 tisíc korun, by měl nyní stát až dvakrát tolik, protože vzrostly i ceny nemovitostí. „Byt dostali rodiče jako náhradu za rodinný dům na Chaloupkách, když se začínaly stavět činžáky.

Ten jsme opravovali za vlastní a teď máme zase platit víc,“ stěžovala si Marie Pazderská na zasedání zastupitelstva. Podle opozičního člena zastupitelstva Jaroslava Hanáka (ČSSD) je způsob prodeje nespravedlivý. „Jsem přesvědčen, že by lidé měli mít stejné nebo aspoň podobné podmínky jako v předchozích letech,“ řekl Hanák. Starosta Veselí nad Moravou Martin Bedrava ale tvrdí, že není v zájmu města na prodeji zbohatnout.

Chce, aby podmínky prodeje byly spravedlivé. „Lidé si nemohli byty dřív koupit, protože bytovým domem jsme ručili bance za úvěr. Znovu celou záležitost ověříme,“ uvedl Martin Bedrava. Rozhodovat znovu se má v září.