Veselské železárny prosperují. Krize, ve které se před několika lety octly, je zažehnána. Jen za loňský rok se tržby zvýšily asi dvacetinásobně a zisk vzrostl zhruba šestkrát na 162 milionů korun. „Železárny jsou stabilním prvkem trhu a po Kordárně ve Velké nad Veličkou jsou druhým nejvýznamnějším zaměstnavatelem na Veselsku,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Hodoníně Vladimír Šťáva.

Stabilizaci firmy dokládá i fakt, že zhruba 85 procent produkce šlo vloni na export. Za pozitivním vývojem je zavedení produkce bezešvých trubek a převzetí výroby svařovaných a tažených trubek od firmy Ferromet group.

Zisk chce firma investovat do výroby a technologie, plánuje také růst mezd. „Loni činily investice do výroby asi čtyřicet milionů korun. Například na konci minulého roku jsme pořídili moderní dělicí linku za více než třicet milionů korun. I letos plánujeme investice v desítkách milionů. Mzdy budeme zvyšovat i letos Projeví se to zvláště u dělnických profesí,“ uvedla ekonomická ředitelka Marcela Mrázková.

Další rozšiřování výroby, které by přineslo nová místa, se však prozatím neplánuje. „Stávající tým je stabilizovaný. Zabýváme se spíše obměnou kádru za mladší, neboť řada zaměstnanců nabude brzy důchodového věku,“ doplnila Mrázková. S tím by však mohly mít železárny v budoucnu problém, protože v regionu je nouze o pracovníky kovooborů. „Je to problém celorepublikový, na jižní Moravě velmi bolestivý, chybí kvalifikovaní pracovníci,“ sdělil Vladimír Šťáva. Železárny se s tím snaží počítat. „Oslovujeme školy a učiliště, kde hledáme nové perspektivní zaměstnance,“ dodala ekonomická ředitelka.

Ze zisku chtějí železárny dále podporovat místní kopanou a ženskou házenou. „Sport sponzorovali i v době, která pro ně byla velmi složitá,“ upozornil starosta Martin Bedrava.