Agrární komora již na tento pátek svolává mimořádné zasedání představenstva a dozorčí rady. Zemědělci totiž tyto rozpočtové úspory považují za likvidační.

„Všechny vlády v evropské unii se zabývají otázkou, jak zemědělcům pomoci. Ta naše se tváří, jako by žádní zemědělci neexistovali,“ prohlásil prezident agrární komory Jan Veleba.

Farmáře totiž příští rok postihne vyšší daň ze staveb, což jim podle propočtů může zvýšit náklady až o dvě miliardy korun.

Klíčové jsou ovšem dotace, které by měly být výrazně hubenější než letos. Ze státního rozpočtu by měly jít na takzvané dorovnání plateb TOP UP v roce 2010 jen dvě miliardy, namísto plánovaných sedmi.

„Svolali jsme mimořádné představenstvo a dozorčí radu agrární komory. Cílem je rozebrat celou situaci a rozhodnout, jakou přijmeme strategii,“ svěřil Deníku Veleba. Jak k tomu uvedl, nejdříve chtějí zemědělci vyjednávat, na šestého října mají domluvenou schůzku s premiérem. Pokud ovšem vyjednávání selžou, nehodlají prý nečině přihlížet úpadku.

Asociace soukromých zemědělců, která má blíže k pravicovému politickému spektru, s Agrární komorou v propočtech souhlasí, dokonce již přišla s konkrétními návrhy, kde chybějící peníze vzít. Podle svého místopředsedy Václava Perníka by se dalo ušetřit například na úřednících. „Jenom v gesci celého ministerstva je 7500 úředníků, kteří spravují 26000 zemědělců. To znamená, že připadají tři zemědělci na jednoho úředníka,“ uvedl Václav Perník s tím, že by se takhle daly uspořit až dvě miliardy.