Ozimou pšenici sklízí firma Agros Dědice. „Letos má nízký výnos. Je to ještě větší propad než loni,“ sdělil předseda Agrosu Cyril Sigmund. Kromě pšenice sklidili i řepku ozimou. „Řepce sucho velmi uškodilo na tučnosti. Nedosahuje ani čtyřiceti procent,“ dodal Sigmund.
Naopak ZEMO Bohaté Málkovice tučnost řepky příliš netrápí. „Naštěstí obsahuje čtyřicet procent tuku,“ sdělil jednatel ZEMA Milan Bartošek. Problém však vidí ve výnosech. „Už čtvrtým rokem je sucho, výnosy jsou nižší. Semena zaschla a my s tím nemůžeme nic udělat,“ postěžoval si Bartošek.
Voda je velice důležitá při vývoje rostliny. „Když je zrno ve fázi, kdy se nalévá a voda chybí, zaschne,“ řekl ředitel Agrární komory pro Jihomoravský kraj Jaromír Musil.
Vyškovsko má však největší výnosy pšenice ozimé v kraji. „Jižnější část Moravy potrápila mnohem větší sucha než Vyškovsko,“ řekl předseda břeclavské agrární komory Antonín Osička.
Sucho zasáhlo i družstvo ZEPO Bořitov na Blanensku. „Nejvíce poškozený je ječmen ozimý. Počítali jsme s výnosy osmi tun na hektar a sklidili jsme necelých pět tun,“ povzdechl si agronom družstva Jakub Svoboda.
V Hodonínském družstvu Veselan začali sklízet na konci června. „Jsou to naše nejranější žně. Výnosy však budou o patnáct procent nižší než loni,“ sdělil předseda družstva Karel Janík. Dodal, že je trápí chybějící zrna. Klasy se totiž kvůli suchu špatně vyvinuly.
MARTINA MORESOVÁ