Až padesáti procentní ztráty ve výnosech některých komodit a výkupní ceny jako před třiceti lety zaznamenají letos kvůli počasí zemědělci na Hodonínsku. Suché jaro, mokré léto, mokré žně, suchý podzim a teď prudký přechod z letních teplot na zimní během jediného týdne způsobil zemědělcům řadu problémů. Nejenže úroda je letos kvůli nedostatku srážek průměrná až podprůměrná.

„Nesejeme, nesklízíme,“ konstatoval důsledky, které přinesla nečekaná a prudká změna teplot v tomto týdnu, hlavní agronom Zery, a.s. Ratíškovice, Ivo Šimeček.

Problémy tu mají prý kvůli počasí jak se setím pšenice, tak i se sklizní kukuřice.

Hospodaření v zemědělském podniku, kde pracuje, skončí tak letos s obrovskou ztrátou. Polní výroba je na slabém průměru pěti tun z hektaru a u vinic jsou v Zeře na pouhých čtyřiceti procentech. „Nejsou už ani peníze na naftu, mzdy, ani na nákup náhradních dílů,“ popsal neutěšenou končící letošní sezonu hlavní agronom. Na polnostech ratíškovické akciové společnosti se tak seje nejen míň pšenice.

„Na jaře se bude dělat i míň kukuřice a téměř žádná slunečnice,“ ví už nyní Šimeček

z jednoho z největších zemědělských podniků na Hodonínsku. Navíc už se prý majitelé nechali slyšet, že všichni zaměstnanci budou muset nastoupit znovu do práce až na jaře.

„Na zimu se budou muset zaevidovat na Úřadu práce,“ nastínil ještě další dopad letošních rozmarů počasí Ivo Šimeček z ratíškovické Ze­ry.

Na zvýšené náklady si kvůli suchu a jím způsobenému nerovnoměrnému vzcházení čerstvě zasazených ozimin stěžuje také ředitel Zemědělské a.s. Čejkovice Tomáš Martinec.

„Pršet mělo daleko dříve. Ozimé plodiny potřebovaly víc vody. Museli jsme provádět operace navíc, které nás stály spoustu peněz,“ posteskl si Martinec. Navíc při obrovském suchu dostávaly zabrat také zemědělské stroje. Kvůli odporu vyprahlé půdy se podle něho špatně oralo i diskovalo. „A co je ještě větší a všeobecný problém, je letošní zvýšený výskyt křístů a škůdců obecně. Pro ty je totiž teplé a suché počasí živnou půdou,“ domnívá se ředitel čejkovického zemědělského podniku.

Proti virózám obilovin, které škůdci přenášejí, je museli několikrát ošetřovat. A to pro čejkovický podnik znamenalo další zbytečné náklady.

Katastrofální sezónu co do výnosů mají v tomto roce podle Radovana Mančíka také v Zemědělském podniku Mikulčice. „Absolutní sucho na jaře a začátkem léta způsobilo nedozrávání rajčat, nepravidelně dozrátou kukuřici na siláž a také slunečnice,“ uvedl Mančík. Za jablka, která teď sklízejí ze svých sadů, jim navíc výkupny nabízejí osmdesát sedm haléřů za kilogram.

„A běžte se podívat do supermarketů, kolik stojí tam,“ nechápe Mančík.

Na letošní počasí si tak nestěžují snad jen vinaři.

„Sezóna je skvělá. Hroznů je sice méně, ale zato jsou superkvalitní,“ shodli se poddvorovský vinař Vladimír Kašík a sklepmistr Karel Novotný ze Žádovic.