Mnozí jihomoravští zemědělci se letos snažili marně. Počasí jim při pěstování obilovin nepřálo, úrodu poznamenaly sucho a květnové kroupy. Všechny pak trápí nízké výkupní ceny obilí.

„Letošní sklizeň dopadla mnohem hůř než loňská. Přitom jsme zaseli přibližně stejně. Podle předběžného odhadu je obilí asi o tunu na hektar méně. Projevilo se sucho,“ posteskl si například samostatně hospodařící rolník Antonín Fric ze Sokolnic na Brněnsku.

Podobně je na tom Karel Mašek, který v Deblíně na Brněnsku pěstuje pšenici, ječmen a oves. „Výnos je oproti loňsku nižší asi o pětinu. Loni však byla nadúroda,“ uvedl Mašek. Na nižší sklizni se kromě počasí podepsal i fakt, že jihomoravští zemědělci letos oseli méně půdy. „Přibližně 179 tisíc hektarů. Loni to bylo o dvaačtyřicet tisíc hektarů více,“ informovala Jindřiška Svobodová z Českého statistického úřadu.

Podle rektora Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity Jaroslava Hlušky zaseli letos zemědělci méně kvůli nízkým výkupním cenám. „Pokud pěstitel ví, že sklizeň neprodá jinak než pod cenou, je jasné, že tolik nezaseje,“ vysvětlil Hluška.

Děkan Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Ladislav Zeman vidí problém ve snižující se produkci chovných zvířat. „Cena pšenice a jiných obilovin klesá sice i kvůli počasí, jenže hlavní příčinou je snižování stavů zvířat. Obilí není jak zkrmovat. Zbývá ho příliš mnoho,“ vysvětlil Zeman. Dodal, že ještě před dvěma lety byla cena potravinářské pšenice asi šest tisíc korun za tunu. Letos je to něco přes dva tisíce.

Sklady jsou plné

Cenu obilovin ovlivňují i jiné věci. „Chybí poptávka po krmném obilí, navíc už neexistuje odbytová cesta do Asie. Nadvýroba je obrovská, sklady jsou plné ještě z loňska, je to potíž,“ uvedl ředitel společnosti Agro Brno­Tuřany Jaroslav Hunkes.

Zlepšit situaci je podle děkana Zemana hodně složité. „Jde o začarovaný kruh. Pokud nikdo nic nezaseje, pole budou pustá. Prodat obilí je přitom nemyslitelné. Kdo by je koupil?“ ptá se Zeman.

Mnozí zemědělci se proto zaměřují na chov selat, aby obilí zkrmili a současně si vydělali. „Jenže to je pouze okamžité rozhodnutí, od kterého si slibují příjem. Předvídat, jak bude vypadat například vánoční trh, je nesnadné. Nemá to koncepci, což však není jejich chyba. Česku totiž chybí jednoznačná státní politika. Ta má zemědělcům pomoci,“ tvrdí děkan Zeman. Současně upozornil, že zavedení kvót není řešení.

Hodně rolníků začalo pěstovat místo obilí řepku. V současnosti je však touto plodinou oseto devět procent všech ploch, povolených je dvanáct. Proto ani to není dlouhodobé řešení. „Mají existovat stanovené programy, aby zemědělci věděli, jak se mají chovat,“ uzavřel děkan.

I přes problémy budou jihomoravští zemědělci slavit. Na brněnském výstavišti dnes začínají dvoudenní tradiční dožínky. Jejich návštěvníci uvidí krojovaný průvod, výstavu zemědělských zvířat a strojů i hasičskou techniku. Oslavy zítra zakončí vystoupení skupiny Olympic.