Radíme čtenářům: Má smysl bezpečnostní aplikace pro chytrý telefon?

Průměrný uživatel má v chytrém telefonu několik desítek aplikací, většinou neplacených. Mnoho lidí si bez rozmyslu stáhne každou aplikaci, kterou považují za zajímavou, i třeba jen tak na zkoušku. A právě toho zneužívají podvodníci, protože do mobilní aplikace se dá propašovat škodlivý kód. Co tím sledují? Čtenářům radí Václav Zubr, bezpečnostní expert společnosti Eset.
Zpravidla se tak útočníci pokoušejí získat přístup k osobním údajům uživatele nebo jeho bankovním účtům. Za poslední rok jsme detekovali hned několik škodlivých aplikací pro telefony s operačním systémem Android cílené přímo na uživatele v České republice.
S jejich pomocí se kriminální živly snažily – mnohdy úspěšně – získat přístupové údaje do internetového bankovnictví napadených uživatelů a zcizit finanční prostředky. Proto je třeba být obezřetný a dodržovat několik poměrně jednoduchých pravidel.
V prvé řadě vždy stahujme aplikace z oficiálního obchodu Google Play. Kromě toho – podvodné aplikace pravidla vyžadují neadekvátní oprávnění. Přemýšlejme dobře, jaká práva aplikace vyžaduje a zda na ně má logický nárok. Dále sledujme její hodnocení v obchodě s aplikacemi, protože uživatelská komunita dává mnoh-dy cennou zpětnou vazbu.
Nastavení chytrého telefonu pravidelně aktualizujmea v neposlední řadě používej-me bezpečnostní software. Pak většinu rizik podstatně minimalizujeme a můžeme si užívat moderní technologie bez obav.