Radíme čtenářům: Proč nechtít slevu zadarmo
Pokud s blížícím se příchodem školního roku narazíte například na Facebooku na nějakou bezkonkurenční nabídku, buďte obezřetní. Může se jednat o podvod. Přelom srpna a září je ostatně obdobím, kdy se s podvody setkáváme ve zvýšené míře. Jeden z nejčastějších scénářů zahrnuje poukaz na bezplatný nákup v některém supermarketu v hodnotě tisíců korun. Kdo by tuto možnost neocenil? Jak odhalit nástrahy na internetu vám poradí bezpečnostní expert společnosti Eset Václav Zubr.
Na první pohled vypadá falešná nabídka jako pravá, protože nechybějí ani grafické prvky zavedených řetězců. Cílem útočníků je vylákat osobní údaje, které posléze zpeněží. Někdy jim jde o peníze přímo, jako například při podvodech o těchto prázdninách. Pokud člověk proklikal celý podvodný text, přihlásil se k odběru drahých SMS, což zpravidla zjistil až po měsíci.
Bránit se není snadné. Kromě bezpečnostní aplikace či programu pomůže chladná hlava. Podvodníci nabízejí něco velmi levně nebo zdarma, ale jen pokud oběť klikne hned. Proto když uvidíte nabídku, která je až příliš lákavá, zbystřete. Akci si ověřte na oficiálních stránkách dané společnosti. Podívat se můžete také na server České obchodní inspekce, která takové podvody eviduje.