„Nejprve jsme museli odmítnout, aby byl použitý dým z dýmovnice. Mezi obyvateli máme totiž jednoho silného astmatika. Starší lidi také může podobná akce hodně vystresovat, takže jsme s nimi měli už dopředu sezení. Nakonec jsme se domluvili, že evakuace se uskuteční s dostatečným předstihem," uvedla vedoucí zařízení Marcela Repíková, která i tak musela s kolegy všechny byty obejít, protože někteří z lidí tam bydlících jsou nahluchlí.

Ještě než začalo v druhém patře plánovaně „hořet" se tak mohla projevit první chyba. Někteří z obyvatel prvního patra sjížděli do přízemí výtahem, což je ale v takovém případě zakázané. Výtah mají přednostně k použití lidé ve druhém patře a ti z prvního musí sejít po schodech, i když to některým může kvůli zdravotnímu stavu působit potíže.

V případě skutečného požáru by to bylo ještě horší. To by vypnula elektřina a výtah by jen jednou sjel do přízemí a nebyl by k použití. To také zaznělo při závěrečném nástupu. Při skutečném požáru by hasiči museli skutečně zachraňovat téměř každého. Tentokrát museli byty jen obejít a vyzkoušet přístup do nich. I tak se objevilo další zjištění. Náhradní klíčky z kanceláře domu nebyly natolik rozděleny po jednotlivých kroužcích, že se s nimi hasičům v rukavicích špatně manipulovalo.

Podobná zařízení jsou pro záchranu lidí komplikovaná obzvlášť v době, kdy zaměstnanci odejdou domů. I proto cvičení počítalo s tím, že někdo nahoře uvízne.

„Tentokrát šlo o tři osoby. Dvěma jsme s pomocí masek pomohli ze schodů, jedna byla imobilní, tu jsme snesli na nosítkách," informoval velitel zásahu Petr Daněček. Nakonec tak nedošlo k záchraně pomocí slaňování nebo vysokozdvižné plošiny, jak bylo původně v plánu. Bylo to podle velitele především proto, že plošinu bylo ve středu třeba někde jinde. Záchrana z balkonů se přitom ve vracovské DPS nabízí. Jsou ve velkém počtu po celém obvodu budovy. „V tomto ohledu je budova perfektní. Nabízí mnoho únikových cest. I rozložení chodeb je pro orientaci hasičů velmi jednoduchá," poznamenala vedoucí zařízení.

Jak také ve středu z úst hasičů zaznělo, domy s pečovatelskou službou jsou s ohledem na požáry rizikové a komplikované. Jde jednak o již zmíněný fakt, že po odchodu zaměstnanců zůstávají v domě jeho obyvatelé sami a zasahující hasiči se večer či v noci nemohou opřít o aktuální informace o tom, kdo doma je či není, a v jakém zdravotním stavu. Obyvatelé jsou také často velmi samostatní a mají v bytech varná zařízení. Právě jedno takové při cvičení jako vzplálo.

Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Dobrovolníci z Vracova, Kyjova a Bzence a profesionálové z Kyjova.