Podle informací lužické místostarostky Jany Ambrožové byl výbuch natolik silný, že měl probudit i sousedy. Nejen to. Autu, které parkovalo naproti, dokonce rozbil zadní sklo. „Příčinou bylo úmyslné zapálení uživatelem domu. Ten rozlil hořlavou látku v místnosti a koupelně a zápálil ji," uvedla mluvčí jihomoravských hasičů Pavla Pražáková s tím, že následně došlo k výbuchu nahromaděných par. Ty poškodily jednu stěnu a stropy. „Tlaková vlna rozbila výplně oken, které odnesla až do vzdálenosti čtrnácti metrů od domu," upozornila Pavla Pražáková.

Vyhořelý dům v Lužicích.Hasiči po příjezdu našli v domu člověka ve stavu, v němž nebyl schopný výrazně komunikovat. Hasiči museli odpojit elektřinu a zasahovali se tam v dýchacích přístrojích. „Předpokládaná škoda je osm set tisíc korun. Hasiči svým zásahem zachránili asi dalším třímilionovým škodám," uvedla mluvčí hasičů s tím, že v ohrožení byl zejména sousední budova.

Podle syna majitelky zapáleného domu se dnes měl konat soud ohledně věcného břemena na domě, které měl mít právě popálený muž. „Říkal, že živého ho odsud nikdo nedostane. A když má být důležité jednání, tak se stane toto," kroutil hlavou mladík, který poslední dobou domek opravoval. „Ještě, že už byl odpojený plyn. Jinak nevím, co by se s domem a jeho okolí stalo. I hasiči přijeli rychle, takže zachránili, co se dalo. Teď jsme zvědaví na vyjádření statika," řekl mladý muž, který v domě už několik let nebydlí. I na fasádě domu totiž bylo vidět, že výbuch s budovou řádně zacloumal.

Případ si od hasičů převzali policisté. „Budeme se jím zabývat. Musíme jej řádně zadokumentovat, zjistit okolnosti vzniku požáru. Pokud budou ukazovat na někoho konkrétního, tak se zahájí úkony trestního řízení. Určitě nás budou zajímat i okolnosti kolem vlastnického práva k domu," řekl hodonínský mluvčí policie Petr Zámečník.

Vyhořelý dům v Lužicích.

O několik hodin později hořelo i na druhé straně okresu, v Lovčicích. Tam blesk uhodil do anténního sloupu. Tady se požár, který zasáhl izolaci a zateplení v podkroví domu, obešel bez zranění. „Majitel předběžně uvedl škodu padesát tisíc korun," sdělila Pavla Pražáková.

Pět jednotek hasičů vyrazilo k požáru před půl pátou ráno. „Začala hořet půda, kterou si majitel uhasil, ještě než přijeli hasiči. Zapekla se mu elektroinstalace, tím pádem mu vyhořely také televize, počítač a další elektrospotřebiče," přiblížil následky blesku lovčický starosty Václav Tvrdý. Podle něj nepostihla ranní bouřka jen jeden dům. „Když přišla ta největší rána, tak blesk uhodil do jednoho domu na Dolním konci a pak jej schytal ještě jeden dům, takže paní je bez funkční televize," popsal i další škody starosta.