Klidně spala, když ji i sousedy vzbudila rána. Když vyběhla před dům, ze střechy už šlehaly plameny. Hasiči i policie má podezření, že její dům, který stojí ve Vracově na Hodonínsku, v pátek nad ránem úmyslně zapálil žhář.

„Psi cvičení na vyhledávání látek podporujících hoření našli na půdě hořlavou kapalinu. Podle nás to mohl být benzín, ale přesně nám to řekne až laboratoř,“ přiblížil vyšetřovatel hasičů Stanislav Klásek, co požár v ulici Drahy s největší pravděpodobností způsobilo. Podle něj mohl na půdu vlézt někdo, kdo to v domě dobře znal, rozlil tam benzín a škrtl sirkou.

Majitelka, která ve stavení žila sama, naštěstí spala v jiné části postaršího rodinného domu postaveného do písmene L. A vzbudila se právě včas. „Oheň by se mohl rozšířit na celou střechu, ale těžko říct, jak by prohořel do ostatních místností,“ nedokázal Klásek posoudit, zda mohlo jít ženě o život.

Hlášení o požáru domu přijali hasiči od sousedů osm minut po třetí hodině ranní. Hned k němu vyjeli profesionálové z Kyjova a Hodonína a dobrovolné jednotky z Vracova a Kyjova. „Proti plamenům, které se na střeše domu i přístavku ve dvoře rozšířily na plochu zhruba patnáct krát pět metrů, jsme nasadili dva vodní proudy,“ přiblížil mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Přestože se oheň podařilo dostat pod kontrolu ani ne za půl hodiny od jeho ohlášení, stihl způsobit škodu nejméně za půl milionu korun. Kvůli zásahu museli policisté také řídit provoz na silnici z Vracova do Vacenovic.

Policisté nyní budou vyhodnocovat zajištěné stopy a všechny okolnosti, které by je mohly přivést na stopu pachatele. „Zároveň jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci,“ informoval policejní mluvčí Petr Zámečník.

O tom, komu stálo za to riskovat až tři léta ve vězení za žhářství, se zatím jen spekuluje. „Byly tam nějaké spory kvůli vlastnictví domu,“ mohl pouze říct vracovský starosta Jaromír Repík. Ten hned nabídl majitelce domu ubytování v tělocvičně, pomoc při úklidu a případně i peníze. „Chceme nejen pomoc naší obyvatelce, ale také je v našem zájmu, aby byl dům co nejdříve opravený, protože jeho torzo může být nebezpečné a štítová stěna hrozit zřícením,“ vysvětlil starosta. Ten má ještě v živé paměti podobný požár domu, ke kterému došlo v listopadu roku 2008 a při kterém v něm uhořela žena a její dva synové utrpěli vážné popáleniny. Tam se sice žhářství neprokázalo, za neštěstí mohla zapálená svíčka, ale podle vyšetřovatele Kláska nejsou úmyslně založené požáry na Hodonínsku nijak výjimečné.

„Že hoří stohy, stodoly, to je tady běžná věc,“ uvedl a hned připomněl sérii osmi požárů stohů, seníků či kůlen v Miloticích a okolí v letech 2009 a 2010. „Na svědomí je měl dobrovolný hasič. Už je odsouzený,“ upozornil. Nejčerstvějším případem žhářství je pak požár domu v Rohatci z prosince loňského roku. „Někdo tam pustil plyn z propanbutanových lahví a zapálil ho. Předtím v létě jsme v Rohatci měli ještě zapálená auta,“ přiblížil řádění žhářů Klásek. Souvislost s pátečním požárem však vyloučil.