„Majitele rodinného domu, který v jedné místnosti spal, probudil štiplavý kouř a praskání ohně. Muž před ohněm stačil vyskočit oknem a přeběhnout k sousedům, kteří zavolali hasiče,“ popsal, co se v domě před čtvrtou hodinou ráno odehrálo, mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Hlášení o požáru převzali hasiči na tísňové lince sedm minut po čtvrté hodině ranní. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice v Hodoníně a dobrovolné jednotky z Prušánek, Hrušek a Dolních Bojanovic.

„Požár vznikl zřejmě v místnosti, kde muž spal, a odtud se žár a zplodiny šířily do ostatních místností. Jednou z nejpravděpo­dobnějších vyšetřovacích verzí je ta, požár způsobila nedbalost při kouření nebo svícení. Tomu odpovídá i to, že na místě nebyly žádné další požár iniciující zdroje, jako jsou například elektrospotřebiče,“ uvedl Petr Křivák z Hasičského záchranného sboru, jenž byl na místě.

Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Barbory Zuchové byl poraněný majitel domu v době příjezdu lékařů při vědomí. „Ošetřili jsme muže s popáleninami v horní polovině těla. Už jen vzhledem k lokalizaci těchto zranění je lze považovat za vážná,“ řekla Zuchová. Mluvčí Hasičů pak v tiskové zprávě upřesnil, že muž v hořícím pokoji utrpěl popáleniny na rukou a obličeji a že ho zdravotníci převezli do popáleninového centra fakultní nemocnice v Brně.

Hasiči proti plamenům museli nasadit dva vodní proudy. V silně zakouřeném objektu zasahovali v dýchacích přístrojích. Pomocí automobilového žebříku rozebírali část konstrukce střechy a bránili rozšíření požáru do půdního prostoru a na sousední dům. Oheň se podařilo dostat pod kontrolu za padesát minut od nahlášení požáru. „Likvidaci požáru hasiči ukončili po dohašení skrytých a lokálních ohnisek hoření a kontrole objektu bezkontaktním teploměrem o půl šesté,“ doplnil Haid.

Ve starším přízemním rodinném domě o půdorysu zhruba patnáctkrát sedm metrů oheň zničil zařízení obývacího pokoje včetně dřevěného stropu místnosti. Žár a zplodiny poničily také ostatní místnosti domu. Podle předběžného odhadu vyčíslil vyšetřovatel hasičů škodu na sto tisíc korun.