Vlastníci lesa se včera proto sešli na jednání, kde hledali způsoby, jakými se proti zákeřným broukům bránit. „V lese je velké množství ponrav chrousta. Proto chceme jednat o možnosti povolení leteckého ošetření nejvíce zasažených lesních ploch, abychom snížili ztráty ve všech oblastech," sdělil například starosta Bzence Pavel Čejka.

Jednou z možností, jak se s larvami chroustů vypořádat, je chemický postřik. Ten je ale již několik let zakázaný. I díky tomu jsou brouci letos při síle. „Problémy narůstají, protože je letecký zásah proti dospělcům v době jejich rojení zakázaný. To zvyšuje populaci chrousta, a tedy i počet ponrav v trávě, které likvidují kořínky vysázených stromků," informoval tiskový mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

Vlastníci bzeneckého lesa chtějí získat pro rok 2015 výjimku a stromy ošetřit postřikem. „Zákon to umožňuje. Dnešní přípravky už nejsou tak agresivní jako dříve a jsou mnohem šetrnější k přírodě. To na schůzce potvrdili také odborníci. Navíc jde jen o listnaté stromy, což je asi pět procent celé rozlohy Dúbravy. Je to tedy otázka jednoho nebo dvou přeletů," informoval starosta Ratíškovic Josef Uhlík.

Brouků přibývá

Podle něj je problém s chrousty dlouhodobý. „Za posledních dvanáct let se jejich výskyt stále zvyšuje. Letos je výjimečná situace, brouk je přemnožený," podotkl ratíškovický starosta.

Odborníci před chemickým ošetřením lesa varují. Jak uvedl Vladan Riedl z oddělení ochrany krajiny chráněné krajinné oblasti Pálava, jde o jeden z nejproblema­tičtějších zásahů do krajiny. „Stále nejsou takové insekticidy, které by fungovaly pouze na chrousty. Působí i na ostatní hmyz. Problémy pak mohou mít i ptáci nebo ryby," uvedl Riedl. Jak doplnil, největší škody způsobují právě larvy chroustů. „Při svém vývoji se živí kořeny stromků, což může způsobit jejich úhyn. Dospělci pak okusují listy, ty jsou však po dvou týdnech schopny obnovy," řekl Riedl.

Ten také dodal, že šetrný způsob, jak chroustům předejít, je rozorání pasek. „Larvy se tímto poškodí a vyorají na povrch," vysvětlil Riedl. I tato varianta zazněla na včerejším jednání, starosta Uhlík s ní však příliš nepočítá. „Takový způsob nemá potřebný plošný efekt, navíc je také dražší," uvedl Uhlík.

Letošní škody jsou podle vlastníků lesa obrovské. „Jednotlivé oblasti se liší, ale celkově je zničeno mezi šedesáti až devadesáti procenty stromků. Problémem nejsou jen peníze, celá práce se musí udělat znovu. Ztratili jsme tedy další rok, kdy už stromky mohly růst. Musíme je opět vysadit v příštím roce," sdělil bzenecký starosta.