O život nyní bojuje sedmašedesátiletý muž, který kouřil v posteli a s cigaretou v ústech usnul. Nejdříve se pod ním vzňala postel, záhy potom požár, k němuž došlo v noci z pátku na sobotu, zachvátil celý pokoj ubytovny v hodonínské Wilsonově ulici. Plameny muže vážně popálily. Kvůli ohni a silnému dýmu museli hasiči evakuovat všechny obyvatele domu.

Hořet začalo v jednopokojovém bytě ve třetím poschodí objektu, který dříve patřil Českým dráhám.

„Místnost zcela vyhořela, je na likvidaci. Muž utrpěl vážné popáleniny a zdravotníci ho převezli do brněnského popáleninového centra,“ informoval vyšetřovatel hasičů Stanislav Klásek.

Zraněný je v umělém spánku

Hlášení o požáru na tísňovou linku 112 dorazilo k hasičům krátce před půl jedenáctou večer. Správce ubytovny uviděl hustý dým, který se valil ze dveří pokoje ve třetím patře. Jenže sám nemohl dveře otevřít, a tak je s pomocí dalších dvou mužů vyrazili. Zraněného pak našli za dveřmi na zemi.

„Sedmašedesátiletý muž utrpěl popáleniny na těle a vážné inhalační trauma. Zasahující lékař za asistence záchranářů musel zraněného uvést do umělého spánku,“ uvedla Barbora Zuchová, mluvčí jihomoravských záchranářů, kteří dorazili na místo.

Nezbytně nutná byla podle ní také inkubace s napojením na umělou plicní ventilaci, nitrožilní podání léků a ošetření popálených ploch těla roztoky. Do brněnské Fakultní nemocnice Bohunice zraněného záchranáři převáželi ve stabilizovaném stavu. Postarali se také o pětačtyřice­tiletého správce ubytovny, který se nadýchal toxických zplodin.

Na místo požáru vyjely ihned po jeho ohlášení dvě jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů z Hodonína.

„Ze silně zakouřené budovy jsme evakuovali jedenáct lidí. Do bytů, z nichž se nikdo neozýval, vnikali hasiči násilím,“ popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Oheň v pokoji, kde pod sedmašedesátiletým mužem začala hořet postel a pak i další zařízení bytu, dostali hasiči brzy pod kontrolu pomocí vodního proudu z nástěnného hydrantu. Uhasili ho přibližně za dvacet minut. Protože kouře bylo plné nejen třetí, ale i celé čtvrté poschodí ubytovny, museli hasiči budovu nejdříve odvětrat přetlakovými ventilátory a až potom se do ní mohli obyvatelé domu znovu vrátit.

Oheň přes rychlý zásah hasičů zcela zničil nejen zařízení pokoje, ale také osobní věcí zraněného muže.

„Škodu jsme předběžně vyčíslili na sedmdesát tisíc korun,“ uvedl vyšetřovatel Klásek. Majiteli ubytovny z Čech uchránili hasiči rychlým zásahem ubytovnu, jejíž hodnotu Klásek vyčíslil na pět milionů korun.

Stav popáleného muže byl sice včera odpoledne podle informací mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anny Mrázové stabilizovaný, ale přesto kritický. „Utrpěl velmi závažné popáleniny,“ řekla.