Jeden z hasičů se nadýchal hustého kouře. K vážným zraněním nedošlo. Dopravu na hlavním tahu směrem na Slovensko musela řídit policie.

„Podrobné prohledání požářiště v sobotu dopoledne potvrdilo podezření, že budova byla úmyslně zapálena. Škodu způsobenou požárem vyšetřovatel HZS předběžně odhadl na 500 tisíc korun,“ informoval v sobotu večer mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Hasiči k požáru vyjeli v pátek kolem půl šesté večer. „Oheň jsme již zlikvidovali, dohašujeme už jen drobnosti,“ hlásil těsně před devatenáctou hodinou vyšetřovatel hodonínských hasičů Stanislav Klásek. Ten byl spolu s dalšími hasiči ze sedmi jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Hodonína, Rohatce, Dolních Bojanovic a Dubňan přímo na místě. „Je to tu hrozné. Vypadá to, že objekt zapálil někdo úmyslně,“ uvedl.

Objekt je už delší dobu neobydlený a stahují se do něj bezdomovci. „Jsou tu matrace, jde vidět, že tady přebývali lidé. Ohniska byla na osmi místech, nevěděli jsme, kam dřív skočit,“ popsal Klásek. Podle něj byl dům i pod častým dohledem policie. Ta se snažila bezdomovce vyhánět, ale ti se stále vraceli.

Proti plamenům hasiči nasadili pět C proudů a další dva vysokotlaké proudy. K hašení použili také třicetimetrový automobilový žebřík. Oheň dostali pod kontrolu v 18.28 hodin, po rozebrání střechy a dohašení řady lokálních ohnisek požár zlikvidovali v 19.21 hodin. „V objektu večer zasahovali ještě jednou, protože v bývalé etiketárně vinařských závodů se před 22. hodinou rozhořely uložené kartony. Doutnající a žhnoucí hromadu kartonů uhasili za několik minut,“ doplnil mluvčí Haid.

V době požáru zřejmě v místnostech byli lidé. „Svědci, kteří to viděli, říkají, že odtud stačili utéct,“ zjistil Klásek. Podle něj hasiči na místě nikoho nenašli. Záchranka ale odvezla hasiče, který se propadl do patnáctimetrové studny v objektu takzvané bývalé kuželny. „Naštěstí zůstal viset a kolegové ho vytáhli. Nadýchal se jen kouře,“ uklidnil vyšetřovatel.

„Případ vyšetřujeme jako podezření z trestného činu poškozování cizí věci, samozřejmě budeme zjišťovat pachatele,“ uvedl mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník. Ten potvrdil, že se do domu stahovali bezdomovci. „Nedá se říct, jestli by mohli být sami pachateli. Nebylo by logické, že by si podpalovali střechu nad hlavou,“ vyjádřil se Zámečník prozatím jen k domněnkám.